مطالب جذاب از سراسر وب :

آیا خطر حمله موش های آدم خوار در زلزله تهران وجود دارد؟

به گفته کارشناسان در کنار نا امنی، حریق، عدم امدادرسانی در ویرانی ها و مسدود شدن جاده ها و معابر خروجی شهر، خطر حمله موش های آدمخوار هم تهرانی ها را تهدید می کند!

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

آیا خطر حمله موش های آدم خوار در زلزله تهران وجود دارد؟

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

بدون دسته بندی

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

مدت ها بود که بسیاری از کارشناسان در خصوص زلزله تهران در رسانه ها هشدار می دادند و از لزوم آگاهی دادن به مردم و افزایش توانایی مدیریت آنها هنگام وقوع چنین حادثه ای سخن می گفتند.

بعد از زلزله ملارد که منجر به وحشت بسیاری از ساکنین در استان تهران و البرز شد حالا هر روز در خصوص ابعاد فاجعه عظیم در صورت وقوع زلزله بزرگ در تهران صحبت های و هشدارهایی در رسانه ها مطرح می شود.

یکی از این سخنان، هشدار در خصوص حمله موش های آدمخوار بعد از زلزله ویرانگر تهران است! به گفته کارشناسان در کنار نا امنی، حریق، عدم امدادرسانی در ویرانی ها و مسدود شدن جاده ها و معابر خروجی شهر، خطر حمله موش های آدمخوار هم تهرانی ها را تهدید می کند!

البته لازم به ذکر است طرح چنین نظریه هایی در شرایط کنونی کمی عجیب به نظر می رسد. در شرایط زلزله به مراتب اقدامات مهمتری باید مد نظر قرار بگیرد. در اینکه به دلیل برخی بی توجهی ها جمعیت موش ها در شهرهای بزرگ به خصوص تهران رو به ازدیاد است شکی نیست، اما سایت کولاک منبع علمی معتبری برای اثبات مخاطره آمیز بودن رفتار این جانوران بعد از زلزله احتمالی نیافته است و صرفا به ذکر بعضی نظریات مطرح شده از برخی افراد در خبرگزاری های عمومی می پردازد.

هجوم میلیون ها موش به سطح شهر بعد از زلزله!

دکتر عباس پیران،؛ مشاور ارشد سازمان ملل متحد و استاد دانشکده شهرسازی و معماری دانشگاه شهید بهشتی در خصوص حمله موشها و حیوانات موذی بعد از زلزله می گوید: «احتمال تخریب قریب به ۸۰ درصد بیمارستان‌ها در زلزله تهران وجود دارد، برابر آمارها در سطح تهران، ۷۰ میلیون موش و میلیون‌ها سوسک داریم که در صورت بروز حادثه، این حیوانات موذی به سطح شهر و کنار مردم خواهند آمد!»

در تهران موش های زنده خوار زندگی می کنند!

به گزارش روزنامه اعتماد براساس استانداردهای جهانی، وجود یک موش به ازای هرانسان طبیعی و جزء لاینفک اکوسیستم زندگی انسانی است اما اگر ادعای رییس کمیسیون محیط زیست شورا حقیقت داشته باشد، به ازای هر تهرانی بیش از چهار موش وجود دارد. موش‌هایی که به گفته کارشناسان «رات» ـ موش‌های نروژی ـ هستند و نه «موش!

درحقیقت «رات»‌هایی که درپایتخت دیده می‌شوند، گونه‌یی جهش یافته از موش‌ها هستند که بسیار پرقدرت‌تر از موش‌ها بوده و خون آشام نیز هستند. به‌طوری که به راحتی بچه موش‌ها را می‌خورند و از خوردن لاشه‌های موش‌های مرده ابایی ندارند. به این‌ترتیب جای تعجب ندارد که این خزندگان به سایر جانوران و حتی انسان هم حمله کنند. این یک واقعیت علمی و اثبات شده است نه یک گزارش تخیلی.

قاسم علی اکبر، پژوهشگرمبارزه با موجودات مهاجم درمورد صحت ادعای وجود ۵۰ میلیون موش درتهران به«اعتماد» گفت: من حتی معتقدم که تعداد بیشتر از این ارقام است چرا که متاسفانه روش‌های نادرست برای مقابله با موش‌ها باعث شده تا نه تنها از تعداد آنها کم نشود که حتی باعث مقاوم شدن و جهش یافتن گونه‌های موش‌های تهران و درنهایت چند برابر شدن آمار آنها طی سال‌های اخیر شده است.

وی با ذکر اینکه هر موش می‌تواند هر سه ماه بین شش تا ۲۰ فرزند به دنیا بیاورد، افزود: البته باید توجه داشت آنچه امروز درتهران به نام «موش» می‌شناسیم، درحقیقت «رات» است که علاوه براینکه عامل انتقال بیش از ۳۵ ویروس و مرض خطرناک است، زمانی که گرسنه شود و غذایی برای خوردن پیدا نکند به راحتی به موجودات زنده حمله می‌کند.

موش هایی که پای گاو ها را در دامداری اسلامشهر جویده بودند!

علی اکبر درپاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا خود شاهد حمله «رات»‌ها به موجودات زنده بوده است؟ گفت: زمانی که درمنطقه پنج درحال پاکسازی بودیم، از صحنه‌های جالبی تصویربرداری کردیم. ازجمله درقسمتی از این فیلم؛ «رات»‌ها، «رات»‌های مرده را به دندان می‌گیرند و آنها را به گوشه‌یی می‌برند و شروع به خوردن آنها می‌کنند. یا درموردی دیگر زخم‌هایی درپای گوساله و گاوهای چندین دامداری درشهریار و اسلامشهربه ما گزارش شده که به احتمال قریب به یقین به دلیل گازگرفتگی موش‌ها به وجود آمده است.

این پژوهشگرمبارزه با موجودات مهاجم، «رات»‌ها را موجوداتی «زنده»خوار دانسته درمورد احتمال حمله آنها به مردم گفت: این اتفاق نه تنها دور از ذهن نیست، که احتمال آن بسیار قوی نیز هست، چرا که حیوانات مهاجم که «رات»‌ها نیز جزو آنها هستند، به دلایل مختلفی مانند تغییر اقلیم آب و هوایی، کمبود غذا، دستکاری انسان از محل اختفای خود بیرون می‌آیند و وحشی می‌شوند.

هجوم موش ها به روستایی در سبزوار!

محمد حقانی، رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر پیش از این از آمار ۵۰ میلیون موش زنده‌خوار درپایتخت خبر داده. تاکنون گزارش‌های متعددی در زمینه هجوم موش‌ها منتشر شده است. به عنوان مثال در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۸۷، ساکنان روستای «مسکن» درسبزوار با حمله غافلگیرانه تعداد بی‌شماری موش به مزارع و حتی منازل خود روبه‌رو شدند، جمعیت ۸۵۰ نفری آن مجبور به کوچ از روستا و سکنی گزیدن درمحوطه‌یی به شعاع ۳۰ کیلومتری روستای قبل شدند.

خطرناک ترین نوع موش در تهران زندگی می کند

محمد حقانی موش‌های تهران را به سه دسته موش‌های خانگی، «رات»‌های سیاه و «رات»‌های قهوه‌یی تقسیم کرده گفت: بیشترین موش‌های تهران، «رات»‌های قهوه‌یی یا نروژی است که اتفاقا خطرناک‌ترین آنها نیز محسوب می‌شوند و نوعی موش صحرایی هستند.

وی درمورد سخنان اخیر خود درصحن شورا و اعلام آمار ۵۰ میلیونی موش‌های پایتخت نیز گفت: دراین مورد آمارمختلفی وجود دارد. گروهی از سازمان‌ها ۲۰، گروهی دیگر ۳۰ و گروهی ۶۰ و حتی ۷۰ میلیون موش را اعلام کرده‌اند. اما آنچه مسلم است تعداد آنها کمتر از ۳۰ میلیون نیست.

مناطق ۶ و ۲۰ تهران موش های بیشتری دارند

حقانی دلیل وجود بیشترین جمعیت موش‌ها درمناطق ۶ و ۲۰ را به ترتیب رستوران‌ها و فست فودها درمنطقه شش و زمین‌های کشاورزی درمنطقه ۲۰ دانسته گفت: از سال ۱۳۸۲، شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرتهران متولی مقابله با موش‌ها شد که بعدها این مسوولیت به ۹ ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری منتقل شد؛ گرچه برخلاف شعارها و گزارش‌هایی که داده می‌شود، به دلیل عدم شناخت درست و مقطعی و گذرا بودن مقابله، تا امروز شهرداری توفیقی درمهار جمعیت موش‌ها نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه وجود موش‌ها درخیابان‌های تهران باعث شیوع بیش از ۲۰ نوع بیماری شده است، گفت: آنچه به عنوان مبارزه با موش‌ها گفته می‌شود اغلب با کشتن موش‌ها اشتباه می‌شود درحالی که هدف اصلی باید «کنترل» جمعیت آنها باشد چون نمی‌توان آنها را به شکل کامل از بین برد.

 

منابع: سایت تابناک و سایت خبر آنلاین

.

 

این پست توسط بخش بدون دسته بندی مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

آیا خطر حمله موش های آدم خوار در زلزله تهران وجود دارد؟

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی