مطالب جذاب از سراسر وب :

بعد از برچیده شدن داعش، ابوبکر بغدادی به کجا فرار کرد؟

اما با پایان پذیرفتن رسمی خلافت خودخوانده داعش، پرسش هایی در خصوص سرنوشت «ابوبکر بغدادی» رهبر این گروه و محل اختفای وی باقی مانده است. به گفته بسیاری از کارشناسان، بغدادی چند ماه قبل بعد از شکست موصل و فتح آن توسط نیروهای ارتش عراق و حشدالشعبی، از عراق گریخته است

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

بعد از برچیده شدن داعش، ابوبکر بغدادی به کجا فرار کرد؟

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

بدون دسته بندی

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

بعد از برچیده شدن آخرین پایگاه داعش در منطقه «ابوکمال» سوریه، این گروهک مخوف در عراق و سوریه به پایان خود رسید. همزمان، سردار قاسم سلیمانی، متنی خطاب به رهبر انقلاب منتشر کرد کرد و در آن از نابودی داعش خبر داد.

اما با پایان پذیرفتن رسمی خلافت خودخوانده داعش، پرسش هایی در خصوص سرنوشت «ابوبکر بغدادی» رهبر این گروه و محل اختفای وی باقی مانده است. به گفته بسیاری از کارشناسان، بغدادی چند ماه قبل بعد از شکست موصل و فتح آن توسط نیروهای ارتش عراق و حشدالشعبی، از عراق گریخته است.

اگرچه شهر «رقه» سوریه پایتخت خودخوانده داعش اعلام شده بود اما شهر موصل به عنوان منطقه ای استراتژیک، پایگاه اصلی داعش در عراق بود. همین نقش را شهر «حلب» در سوریه برعهده داشت. بخی معتقدند بغدادی بعد از شکست در موصل، بسیاری از فرماندهان خود را برکنار کرد و به منطقه نامعلومی در رقه سوریه پنهان شد. اما حالا با فتح رقه و سراسر سوریه و عراق او کجا می تواند پنهان شده باشد؟!

ابوبکر بغدادی نخستین بار در ژوئن ۲۰۱۴ به عنوان سرکرده گروه تروریستی داعش انتخاب شد؛ یعنی درست زمانی که این گروه تروریستی بخشهای قابل توجهی از اراضی عراق را به اشغال خود درآورده بود. اندکی بعد تنها تصویری که از ابوبکر بغدادی منتشر شد در مسجد النوری موصل بود. گروه تروریستی داعش بعدها این مسجد را پیش از عقب‌نشینی از موصل به یک ویرانه تبدیل کرد.

اوایل ماه نوامبر ۲۰۱۶ در آستانه آغاز درگیری ها در موصل و نیز بعد از شکست داعش در موصل دو فایل صوتی از بغدادی منتشر شد که بسیاری از کارشناسان صحت آن را تایید کردند. جمله مشترک رهبر داعش در آن یک چیز بود: مقاومت در برابر نیروهای مهاجم و باقی ماندن در شهرها.

حالا دو فرضیه در خصوص ابوبکر بغدادی وجود دارد:

فرضیه اول: مرگ رهبرداعش

وزارت دفاع روسیه در ماه ژوئن ۲۰۱۷ اعلام کرد ابوبکر بغدادی ممکن است در حملات هوایی ۲۸ مه در سوریه به هلاکت رسیده باشد؛ اما آمریکا به این مسئله اطمینان کامل نداشت. یک مقام آمریکایی در گفتگو با سی ان ان اعلام کرد: اگر ابوبکر بغدادی به هلاکت رسیده بود، عناصر گروه تروریستی داعش باید در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود بیشتر در این خصوص گفتگو می‌کردند. اما در هیچ شبکه اجتماعی داعش حتی به مرگ ابوبکر بغدادی اشاره هم نشد.

«استفان تونسند»، یک ژنرال آمریکایی در ۳۱ اوت سال جاری میلادی در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: ما واقعا نمی‌دانیم ابوبکر بغدادی کجاست. ما مدارک قانع‌کننده‌ای که نشان‌دهنده مرگ او باشد، ندیده‌ایم. بنابراین فکر می‌کنیم او همچنان زنده است.

درحالی که به هلاکت رسیدن ابوبکر بغدادی می‌تواند یک شکست بزرگ برای گروه تروریستی داعش باشد؛ اما برخی کارشناسان معتقدند مرگ او باز هم نمی‌تواند عناصر این گروه را از انجام حملات گسترده و وحشتناک که معمولا با کمک رسانه‌های اجتماعی و توسط گرگ‌های تنها (تروریست‌های انفرادی) در گوشه و کنار جهان صورت می‌گیرند، باز دارد.

جنازه فردی که گفته می شد بغدادی است

فرضیه دوم: فرار به لیبی 

چنانچه ابوبکر بغدادی زنده باشد به احتمال زیاد به دلیل نا امن بودن مناطق کوهستانی عراق و سوریه او از مدت ها قبل به منطقه ای بین لیبی و مصر گریخته است. نیروهای داعش چندی قبل تحرکاتی در کشور لیبی داشته اند و به احتمال زیاد پایگاهی در برخی مناطق بیابانی این کشور فراهم کرده اند.

دور از انتظار نیست که خلیفه داعشی ها به چنین جایی گریخته باشد. قدر مسلم آنچه بیش از هر چیزی منطقه خاور میانه را تهدید می کند نه زنده ماندن بغدادی و باقی ماندن تروریست ها در چهارگوشه جهان، بلکه تفکر «داعشیسم» در میان مردم است.

این پست توسط بخش بدون دسته بندی مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

بعد از برچیده شدن داعش، ابوبکر بغدادی به کجا فرار کرد؟

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی