مطالب جذاب از سراسر وب :

دانلود سریال ممنوعه

تاریخچه حضور بازیکنان ایرانی در لیگ و باشگاه های قطر

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

تاریخچه حضور بازیکنان ایرانی در لیگ و باشگاه های قطر

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

گوناگون

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

بعد از قرارداد امید ابراهیمی؛ هافبک قدرتمند استقلال با باشگاه الاهلی قطر، بسیاری از هواداران استقلال نسبت به این انتقال واکنش منفی شان دادند. اما این اولین بار نیست که یک بازیکن توانمند از لیگ ایران به باشگاه های قطری منتقل می شود و بی شک آخرین بازیکن هم نخواهد بود.

رقابت باشگاههای فوتبال قطر در طول تاریخ بزرگترین مقصد فوتبالیست های ایرانی بوده و در هیچ کشوری به اندازه قطر بازیکن ایرانی حضور نداشته است.

بزرگترین فوتبالیستهای تاریخ ایران نظیر علی دایی، علی کریمی، کریم باقری و خداداد عزیزی در لیگ قطر توپ زدند اما آغاز فعالیت بازیکنان ایرانی در دهه ۶۰ شکل گرفت.در آن مقطع عبدالرضا برزگری و ابراهیم قاسمپور اولین بازیکنان ایرانی بودند که به فوتبال قطر رفتند. پس از آن بازیکنان شاخصی نظیر فرشاد پیوس، امیر قلعه‌نویی، برادران بیانی، عبدالعلی چنگیز، محمد پنجعلی، حمید درخشان، ناصر محمدخانی،نامجومطلق و … به فوتبال این کشور روی آوردند.

اما از اواسط دهه هفتاد تا آغاز دهه نود با قدرت گرفتن لیگ امارات و از آن مهم‌تر باز شدن در لیگ‌های اروپایی، بازیکنان ایران کمتر رغبت به حضور در لیگ قطر پیدا کردند. ولی پس از کم‌رنگ شدن حضور بازیکنان ایرانی در اروپا و متعاقب آن، ممنوعیت حضور بازیکنان ایرانی در فوتبال امارات و بالا رفتن میزان دستمزد در فوتبال قطر نسبت به ایران، این کشور را دوباره تبدیل به مقصد اصلی بازیکنان ایران شد.

در این سالها حضور بازیکنان ایرانی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت رشد فزاینده‌ای داشته است بیش از نیمی از بازیکنان که در طول تاریخ در قطر بازی کردند در دهه نود به این کشور آمدند در این مدت از ۲۶ بازیکن ایرانی در لیگ قطر بازی کردند ۱۰ بازیکن ملی‌پوش بودند.اشکان دژاگه، مرتضی پورعلی گنجی، مسعود شجاعی، پژمان منتظری، مهدی طارمی، آندو تیموریان، سید جلال حسینی، قوچان‌نژآد، محمدرضا خلعتبری  و هادی عقیلی در زمان بازی در تیم ملی در لیگ ستارگان قطر حضور داشتند که امید ابراهیمی نیز به این جمع اضافه شد.

العربی بزرگترین پایگاه ایرانی‌ها

باشگاه العربی قطر با حضور ۱۴ ایرانی نه تنها در بین باشگاه‌های قطری بیشترین ایرانی را در خود جای داده بلکه بین تمام باشگاه‌های خارجی در سطح دنیا بیشترین بازیکن ایرانی را در تاریخ خود دارد.

این باشگاه که از جمله باشگاه‌های قدیمی فوتبال قطر محسوب می‌شود در دهه ۶۰ مقصد اصلی بازیکنان ایرانی بود و ۶ بازیکن از ایران در آن سالها در این تیم بازی کردند. در سالهای اخیر نیز اشکان دژاگه و جواد نکونام در العربی عضویت داشتند

الاهلی مقصدی آشنا برای ایرانیان

الاهلی نیز از جمله باشگاه‌هایی هست که ایرانیان زیادی در آن بازی کردند و امید ابراهیمی هشتمین بازیکن ایرانی تاریخ باشگاه خواهد بود. بیش از این چنگیز، جباری،پیوس، رحمان رضایی، زندی، جلال حسینی و منتظری سابقه حضور در العربی را داشتند

ایرانی‌های غریبه با قهرمانی در قطر

سال های آغازین فعالیت بازیکنان ایرانی در این کشور با قهرمانی های متعدد همراه بود.ابراهیم قاسمپور با ۳ قهرمانی به همراه العربی، الریان و السد پرافتخارترین بازیکن ایران در قطر است.کرمانی مقدم و قلعه‌نویی از دیگر بازیکنان ایرانی هستند که در قطر به قهرمانی رسیدند.

به جز این ایرانی‌ها در آن مقطع در کسب جوایز فردی نیز موفق بودند.فرشاد پیوس در الاهلی آقای گل لیگ قطر شد و کرمانی مقدم نیز عنوان بهترین بازیکن خارجی این کشور را دریافت کرد.

اما در سالهای بعد هرچند که حضور ایرانی‌ها در این کشور پر رنگ شد ولی مثمرثمر نبود و بازیکنان ایرانی در قهرمانی لیگ ناکام بودند. قهرمانی پورعلی گنجی در در جام ولیعهد،جام امیر و جام شیخ جاسم و همچنین فتح جام امیر قطر توسط فرهاد مجیدی و جام شیخ جاسم توسط هادی عقیلی تنها افتخارات بازیکنان پرتعداد ایرانی در سالهای اخیر فوتبال قطر است.

این پست توسط بخش گوناگون مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

تاریخچه حضور بازیکنان ایرانی در لیگ و باشگاه های قطر

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال