مطالب جذاب از سراسر وب :

loading…


loading…


چگونه بارزانی باعث سقوط دولت محلی کردستان عراق شد؟

مسعود بارزانی از سال ۲۰۰۵ رییس دولت منطقه ای کردستان بود. رفراندومی که بارزانی برگزار کرد بشدت با اقدامات تلافی جویانه بغداد دفع شد. آمریکا و بسیاری از رهبران جهان هم مخالف برگزاری این همه‌پرسی بودند.

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

چگونه بارزانی باعث سقوط دولت محلی کردستان عراق شد؟

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

دانستنی ها

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

  • مارگارت کوکر، در یادداشتی در نیویورک تایمز نوشت:

✍️ مردی که بیش از ۱۰سال بود مجدانه دنبال بدست آوردن استقلال منطقه کردستان عراق بود، روز یکشنبه ۲۹ اکتبر استعفایش را از مقام ریاست این منطقه اعلام کرد.

✍️ این، تازه ترین نتیجه همه‌پرسی استقلال بود که اقلیم کردستان عراق در تاریخ ۲۵ سپتامبر برگزار کرد. حالا دیگر امر بر همه رهبران کردهای عراق مشتبه شد و دریافتند که با برگزاری این همه‌پرسی، مرتکب چه اشتباه بزرگی شدند.

✍️ کردها حالا نه تنها استقلال مورد مطالبه شان را بدست نیاوردند بلکه آن استقلال و خودکفایی اقتصادی و سیاسی را که پیش از این داشتند، هم از دست دادند.

✍️ مسعود بارزانی از سال ۲۰۰۵ رییس دولت منطقه ای کردستان بود. رفراندومی که بارزانی برگزار کرد بشدت با اقدامات تلافی جویانه بغداد دفع شد. آمریکا و بسیاری از رهبران جهان هم مخالف برگزاری این همه‌پرسی بودند.

✍️ بارزانی هم نه تنها ابدا بابت برگزاری این همه پرسی عذرخواهی نکرد؛ بلکه از خیانت برخی از کردها و همچنین بی وفایی آمریکا که همواره متحد کردها بوده است، گلایه کرد و گفت که آمریکا نیروهای ارتش عراق را تربیت و تجهیز کرد تا با آن به جان ثروت و سرمایه های ملت کُرد بیفتند و آن را نابود کنند.

✍️ بارزانی در سخنرانی روز یکشنبه خود که خبر استعفایش را اعلام کرد گفت که فقط از مقام ریاست کناره گیری می کند؛ اما از صحنه سیاست کنار نمی رود و قول داد که همانند گذشته داعیه تاسیس یک کشور مستقل کُردها را دنبال می کند.

✍️ لحن تند بارزانی در نامه استعفایش، انعکاس هفته ها جنگ و مجادله کُردها و شکست مفتضحانه آنها در برابر یک نیروی فوق العاده تجهیز شده حیدر العبادی نخست وزیر عراق بود. عبادی این میدان کارزار را به تلافی برگزاری رفراندوم راه انداخته بود.

✍️ در نتیجه این کارزار؛ دولت محلی کردستان هم دارایی های اصلی اقتصادی اش را و هم چندین میدان مهم نفتی اش را از دست داد و در صحنه بین الملل هم کاملا منزوی شده است.

✍️ اینک کُردها با این ضربات پیاپی که دریافت می کنند؛ در مذاکره با فرماندهان عراقی و شرکای کُردشان دست ضعیف تر را دارند. مذاکره در مورد تدوین قوانینی در مورد موازنه قدرت میان دو طرف است که بشدت هم در این ایام تغییر کرده است.

✍️ گفتگوها با میانجیگری افسران نظامی آمریکا برگزار می شود و به دنبال آن انجام می شود که عبادی پایان موقت عملیات های نظامی برای تصرف گذرگاه مرزی عراق با ترکیه، ایران و سوریه را اعلام کرد.

✍️ مقامات آگاه می گویند که بغداد در این مذاکرات در شُرفِ رسیدن به یک توافق با فرماندهان کُرد بر سر یک سری از موضوعات است از جمله در مورد اینکه کنترل گذرگاه های مرزی به دست نیروهای فدرال بیفتد و همچنین سهمیه بندی مجدد و اصولی صادرات نفت منطقه که منبع اصلی درآمد اقلیم کردستان است.

✍️ اگر این توافق بدست آید، سریع ترین سقوط ثروت های سیاسی کردستان از ابتدای تشکیل اقلیم کردستان از سال ۱۹۹۱ بعد از جنگ “خلیج [فارس]” تا امروز، خواهد بود.

✍️ معلوم نیست چه کسی جانشین بارزانی خواهد بود. بارزانی خودش فردی را برای جانشینی اش معرفی نکرده است.

✍️ معلوم نیست رییس بعدی آیا از حزب حاکم حزب دمکراتیک کردستان خواهد بود یا از اعضای خانواده و خاندانش. با این حساب مشخص نیست چه کسی این صلاحیت را خواهد داشت که یک چنین توافقی را امضا کند.

✍️ بارزانی دو دوره چهارساله رییس اقلیم کردستان بود و طبق قانون اساسی اقلیم کردستان حداکثر دوره مجاز برای قرار گرفتن در این مقام را پشت سر گذاشته است.

✍️ در سال ۲۰۱۳ با ظهور داعش و ترس و وحشتی که بر عراق سایه افکنده بود؛ بارزانی دوره ریاستش را برای دو سال دیگر تمدید کرد. اما با گذشت این دو سال، باز این دوره را تمدید کرد؛ درحالیکه مجوز قانونی آن را نداشت.

✍️ قرار بود اول نوامبر انتخابات سراسری در کردستان عراق برپا شود؛ اما بارزانی برگزاری آن را به تعویق انداخت. شایعه شد که او قصد دارد مادام العمر رییس اقلیم کردستان باشد.

✍️ بارزانی در سخنرانی اش در روز یکشنبه مشخص نکرد که در آینده چه نقشی را در سیاست تقبل خواهد کرد.

✍️ بارزانی از سال ۲۰۰۵ که به مقام ریاست اقلیم کردستان رسیده، قدرت را به تمرکز خود در آورده است و افراد خانواده و خاندانش را در پست های کلیدی منصوب کرده است. برادرزاده اش نخست‌وزیر اقلیم کردستان است و یکی از پسرهایش هم رییس دستگاه امنیتی کردستان است.

این پست توسط بخش دانستنی ها مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

چگونه بارزانی باعث سقوط دولت محلی کردستان عراق شد؟

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی