گزارش اختصاصی کولاک از جلسه بزرگان پلاسکو با کواکبیان

جلسه ای میان چند نفر از اعضای هیأت مدیره ساختمان ویران شده پلاسکو و دکتر کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و اعضای هیأت مدیره پلاسکو که شدیدا از محقق نشدن وعده ها و عدم توجه و رسیدگی به مشکلات کسبه ناراحت و دلخور بودند نارضایتی خود را به نماینده تهران منتقل کردند .

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

گزارش اختصاصی کولاک از جلسه بزرگان پلاسکو با کواکبیان

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

اجتماعی

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

گزارش از سید امید صادقی

روز پنجشنبه ۳۰دی ماه سال گذشته تراژدی دردناکی از آتش و دود تمام نگاهها را به سمت چهار راه استانبول در تهران خیره کرد.جایی که ساختمان تجاری و معروف پلاسکو واقع در ضلع شمال شرقی چهارراه طعمه حریق شده بود.

اگرچه در ابتدا هیچکس تصور نمی کرد که آتش سوزی در یکی از طبقات ساختمان منجر به یک حریق گسترده و فرو ریختن پلاسکو شود اما تصاویری که تمام دوربین های تلویزیونی و گوشی های موبایل به ثبت رساندند ویرانی کامل ساختمان۱۷ طبقه پلاسکو در کمتر از سه ساعت و نیم از شروع آتش سوزی بود. اتفاق عجیبی که هنوز هم به عنوان یک معمای پیچیده در اذهان عمومی باقی مانده است.

آن اتفاق غم انگیز و دردناک که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از آتشنشانان و اهالی ساختمان شد تا مدتها پس از وقوع حادثه به عنوان یک رخداد کم نظیر در صدر اخبار رسانه های داخلی و خارجی قرار داشت و تحلیلهای مختلفی از علت وقوع حادثه نیز منتشر شد که هیچکدام به طور قطع و یقین مورد تأیید قرار نگرفت.

اما ویرانی کامل پلاسکو تبعات سنگین و جبران ناپذیری هم برای کسبه ساختمان داشت و مکانی که به واقع یکی از اصلی ترین مراکز تولید و فروش عمده پوشاک تهران و کل کشور بود پس از ویرانی، بیکار شدن هزاران نفر افرادی را در پی داشت که سالیان سال از فعالیت و همکاری با پلاسکو به طور مستقیم یا غیر مستقیم امرار معاش می کردند.

و حالا آن جماعت چند هزار نفره در حالیکه ۸ماه از حادثه تلخ فرو ریختن پلاسکو می گذرد همچنان در انتظار تحقق وعده های روحیه بخشی هستند که در ساعات اولیه آتش سوزی از زبان مسؤلان مختلف کشور اعم از دولت، مجلس، شهرداری تهران، بنیاد مستضعفان و دیگر نهادها و ارگان ها جاری شد اما تا امروز هیچکدام از وعده ها و طرح های روی کاغذ عملیاتی نشده است.

در این خصوص جلسه ای میان چند نفر از اعضای هیأت مدیره ساختمان ویران شده پلاسکو و دکتر کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی در دفتر دکترکواکبیان برگزار شد و اعضای هیأت مدیره پلاسکو که شدیدا از محقق نشدن وعده ها و عدم توجه و رسیدگی به مشکلات کسبه ناراحت و دلخور بودند نارضایتی خود را به نماینده تهران منتقل کردند و از وی خواستند که در اسرع وقت اقداماتی جدی و عملی جهت مشخص شدن وضعیت کسبه پلاسکو در دستور کار مجلس قرار گیرد.

دکتر کواکبیان در این جلسه پس از شنیدن مشکلات اهالی پلاسکو و انتقاداتی که از بی توجهی برخی مسؤلان مطرح شد قول مساعد داد که در اولین روز کاری مجلس این موضوع را با هیأت رییسه و دیگر نمایندگان مطرح کند و در حد توان و اختیارات خود پیگیر حل مشکلات کسبه در کوتاه ترین زمان ممکن باشد.

وی در بخشی از صحبت هایش گفت: من از همان ساعات اولیه آتش سوزی جزو اولین مسؤلانی بودم که خودم را به محل حادثه رساندم و از نزدیک در جریان مشکلات بوجود آمده قرار دارم و طی این  ۸ ماه هم چندین بار در مجلس به صورت جدی پیگیر رسیدگی به وضعیت کسبه پلاسکو و تعیین تکلیف ساختمان بوده ام. اما من هم معتقدم که روند رسیدگی به کندی صورت می گیرد و فکر می کنم اولین اقدامی که پس از این جلسه باید انجام شود برگزاری جلسه فوری با آقای سعیدی کیا ریاست محترم بنیاد مستضعفان باشد. زیرا مالک اصلی ساختمان بنیاد است و اگر در آنجا اراده و عزم جدی برای ساخت پلاسکو و رسیدگی به وضعیت کسبه صورت گیرد قطعا نتایج اجرایی و عملیاتی مثبتی در کوتاه مدت خواهد داشت.

کواکبیان همچنین افزود: من معتقدم که حادثه پلاسکو یک اتفاق کوچک آتش سوزی نبود که بخواهیم به سادگی از آن بگذریم. من به این دلیل که خودم عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هستم از زاویه ملی و امنیتی به این حادثه نگاه می کنم و اعتقاد دارم که تمام مسؤلان باید همت کنند و عزم جدی داشته باشند تا مشکلات کسبه ای که به خاطر ویرانی پلاسکو  بیکار شده اند هر چه زودتر برطرف شود.

در این جلسه اعضای هیأت مدیره پلاسکو که به نمایندگی از سایر کسبه با دکتر کواکبیان دیدار کردند در گلایه هایشان گفتند: تا به امروز حرف ها و وعده های قشنگی مطرح شده است.اما در عمل شاهدیم که هیچ قدمی در خصوص تعیین تکلیف کسبه برداشته نشده و با وجود گذشت ۸ ماه هنوز هیچ نتیجه ای از پیگیری های متعدد خود حاصل نکرده ایم. هیچکدام از مسؤلان خبر ندارند که بعضی از کسبه و افرادی که خودشان کار تولیدی داشتند اکنون به حدی در تنگنا و فشار اقتصادی قرار دارند که مشغول کار در آژانس و یا پیک موتوری هستند!

اوایل به ما قول دادند که به هر کدام از کسبه ساختمان تسهیلات بانکی با نرخ ۹ درصد و ۴ درصد پرداخت خواهند کرد تا کمکی باشد به کسانی که تمام سرمایه خود را در آتش سوزی از دست داده اند. اما تا به امروز نه وام به ما داده اند و نه خبری از حمایت است. ما چه گناهی کرده ایم که باید اینچنین مستأصل و بلاتکلیف باشیم؟یعنی در این مملکت یک نفر پیدا  نمی شود که صدای ما را بشنود و به فریادمان برسد؟

جلسه اعضای هیأت مدیره پلاسکو با دکتر کواکبیان در حالی پس از یک ساعت به پایان رسید که تمام آنها با افکاری پریشان و افقی تیره و تار فقط به وعده های مسؤلان دل بسته اند.وعده هایی که اگه عملی نشود و با تأخیر زیاد مواجه باشد قطعا بحران جدی در میان چند هزار نفر از آدمهایی ایجاد می کند که هیچ راهی برای بازگشت به زندگی کردنسابق خود پیدا نمی کنند!

این پست توسط بخش اجتماعی مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

گزارش اختصاصی کولاک از جلسه بزرگان پلاسکو با کواکبیان

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

مطالب جذاب از سراسر وب :

loading…


loading…


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی
-> <----------------------------------------------------------------------------------------------------->