اجتماعیاخبار داغ

آخرین آمار رسمی کرونا در شهرهای ایران و جهان | جمعه ۱۷ مرداد ۹۹

در این مطلب از کولاک نیوز، توضیحاتی درباره آخرین آمار رسمی کرونا در شهرهای ایران و جهان و همچنین توصیه هایی برای در امان ماندن از این ویروس مهلک خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شیوع ویروس کرونا که در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرده است و جان بسیاری از افراد را نیز گرفته است، از چین آغاز شد! این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس ‌ها می باشد که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می ‌شود.

آمار رسمی کرونا
آمار رسمی کرونا

مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، این بیماری نیز از طریق ترشحات تنفسی فرد بیمار هنگامی که او سرفه یا عطسه می کند، منتقل می شود! قطرک های پخش شده روی سطوح می نشینند و ویروس از طریق دست های دیگران، به آنها منتقل می شود. مردم هنگامی که دهان،‌ بینی و چشمان خود را لمس می کنند، به این بیماری مبتلا می شوند.

در معمولی ‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می ‌شود، اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان سارس می ‌شود. نشانه ‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس یا از دست رفتن حس بویایی و چشایی است. سوال مهم این است که آیا علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی مثل آبریزش بینی و عطسه در بعضی بیماران دیده می‌ شود یا نه؟ تحقیقات نشان می ‌دهند که این احتمال هست! علاوه بر این افرادی ممکن است بدون اینکه بدانند، ناقل این ویروس باشند!

احتمال مرگ در صورت ابتلا به بیماری کرونا به چندین عامل بستگی دارد از جمله سن،‌ جنسیت، وضعیت عمومی سلامت و امکانات بهداشت و درمان در محلی که در آن زندگی می کنید؛ البته نباید از نظر دور داشت که تخمین میزان مرگ و میر بیماری مشکل است،‌ زیرا بسیاری از موارد غیرحاد از بیماری گزارش نمی شوند!

آمار رسمی کرونا در ایران و جهان

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از فوت ۱۵۶ بیمار در شبانه روز گذشته خبر داد. دکتر سیما سادات لاری گفت: از دیروز تا امروز( ۱۷ مرداد ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۴۵۰  بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۱۱۴۵ نفر از آنها بستری شدند.

وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۲۲ هزار و ۵۶۷ نفر رسید. لاری گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۸ هزار و ۱۳۲ نفر رسید.

وی ادامه داد: خوشبختانه تا کنون ۲۷۹ هزار و ۷۲۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ۴۱۳۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری گفت: تا کنون دو میلیون و ۶۳۷ هزار و ۵۷۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی درباره استان‌های در وضعیت قرمز بیماری گفت: استان‌های مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، قم، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند.

لاری همچنین درباره استان‌های در وضعیت هشدار گفت: همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

آمار رسمی کرونا
آمار رسمی کرونا

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح جمعه (۱۷ مرداد) از مرز ۱۹ میلیون و ۲۶۰ هزار نفر عبور کرده و تعداد قربانیان این ویروس نیز از مرز ۷۱۸ هزار نفر نزدیک شده است. در حال حاضر آمریکا با بیش از پنح میلیون و ۳۲ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول و کشورهای برزیل، هند و روسیه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده یازدهم قرار دارد. در این اینفوگرافیک، آمار ۱۵ کشور اول جهان از نظر تعداد مبتلایان و تازه‌ترین آمار کلی جهان درمورد ویروس کرونا را مشاهده می‌کنید.

تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار مبتلایان کروناویروس جدید در جهان تاکنون به ۱۹ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۷۲۶ نفر رسیده و مرگ ۷۱۷ هزار و ۶۸۷ نفر در اثر این بیماری نیز تأیید شده است.

روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها ۱۲ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۶۶۲ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند.

از میان شش میلیون و ۱۸۲ هزار و ۳۷۷ مورد ابتلای فعال در سراسر جهان، ۹۹ درصد موارد یعنی شش میلیون و ۱۱۷ هزار و ۱۲۵ نفر وضعیت خفیف داشته‌اند و تنها ۶۵ هزار و ۲۵۲ مورد معادل یک درصد از کل موارد در وضعیت وخیم قرار دارند.

همچنین از ۱۳ میلیون و ۷۵ هزار و ۳۴۹ پرونده مختومه بیماران مبتلا به کرونا، ۱۲ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۶۶۲ نفر معادل ۹۵ درصد از موارد بهبود یافته و ۷۱۷ هزار و ۶۸۷ نفر معادل پنج درصد از موارد جان خود را از دست داده‌اند.

آمریکا همچنان درصدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر برزیل و هند به لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند و برزیل، مکزیک و انگلیس نیز پس از آمریکا به ترتیب بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده‌اند.

بنا بر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی “ورلداُمتر”، تعداد مبتلایان و قربانیان این بیماری در کشورهایی که بنا بر گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را داشته‌اند تا صبح امروز به ترتیب به شرح زیر است:

۱. آمریکا پنج میلیون و ۳۲ هزار و ۱۷۹ مبتلا، ۱۶۲ هزار و ۸۰۴ قربانی

۲. برزیل دو میلیون و ۹۱۷ هزار و ۵۶۲ مبتلا، ۹۸ هزار و ۶۴۴ قربانی

۳. هند دو میلیون و ۲۵ هزار و ۴۰۹ مبتلا، ۴۱ هزار و ۶۳۸ قربانی

۴. روسیه ۸۷۱ هزار و ۸۹۴ مبتلا،  ۱۴ هزار و ۶۰۶ قربانی

۵. آفریقای جنوبی ۵۳۸ هزار و ۱۸۴ مبتلا، ۹۶۰۴ قربانی

۶. مکزیک ۴۶۲ هزار و ۶۹۰ مبتلا، ۵۰ هزار و ۵۱۷ قربانی

۷. پرو ۴۵۵ هزار و ۴۰۹ مبتلا، ۲۰ هزار و ۴۲۴ قربانی

۸. شیلی ۳۶۶ هزار و ۶۷۱ مبتلا، ۹۸۸۹ قربانی

۹. کلمبیا ۳۵۷ هزار و ۷۱۰ مبتلا، ۱۱ هزار و ۹۳۹ قربانی

۱۰. اسپانیا ۳۵۴ هزار و ۵۳۰ مبتلا، ۲۸ هزار و ۵۰۰ قربانی

پس از آن ایران با ۳۲۰ هزار و ۱۱۷ مبتلا و ۱۷ هزار و ۹۷۶ قربانی کرونا در رتبه یازدهم کشورهای درگیر کرونا قرار گرفته است.

سپس کشورهای انگلیس با ۳۰۸ هزار و ۱۳۴ مبتلا، عربستان سعودی با ۲۸۴ هزار و ۲۲۶ مبتلا، پاکستان با ۲۸۱ هزار و ۸۶۳ مبتلا، بنگلادش با ۲۴۹ هزار و ۶۵۱ مبتلا، ایتالیا با ۲۴۹ هزار و ۲۰۴ مبتلا، ترکیه با ۲۳۷ هزار و ۲۶۵ مبتلا، آرژانتین با ۲۲۸ هزار و ۱۹۵ مبتلا، آلمان با ۲۱۵ هزار و ۲۱۰ مبتلا، فرانسه با ۱۹۵ هزار و ۶۳۳ مبتلا، عراق با ۱۴۰ هزار و ۶۰۳ مبتلا، فیلیپین با ۱۱۹ هزار و ۴۶۰ مبتلا، اندونزی با ۱۱۸ هزار و ۷۵۳ مبتلا، کانادا با ۱۱۸ هزار و ۵۶۱ مبتلا، قطر با ۱۱۲ هزار و ۹۲ مبتلا تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار مبتلا به کرونا را گزارش داده‌اند.

پس از آن قزاقستان با ۹۶ هزار و ۹۲۲ مبتلا، مصر با ۹۵ هزار و ۶ مبتلا، اکوادور با ۹۰ هزار و ۵۳۷ مبتلا، بولیوی با ۸۶ هزار و ۴۲۳ مبتلا، چین با ۸۴ هزار و ۵۶۵ مبتلا، سوئد با ۸۱ هزار و ۹۶۷ مبتلا، عمان با ۸۰ هزار و ۷۱۳  مبتلا، سرزمین‌های اشغالی با ۷۹ هزار و ۵۵۹ مبتلا، اوکراین با ۷۶ هزار و ۸۰۸ مبتلا، جمهوری دومینیکن با ۷۶ هزار و ۵۳۶ مبتلا، بلژیک با ۷۲ هزار و ۱۶ مبتلا، پاناما با ۷۱ هزار و ۴۱۸ مبتلا، کویت با ۷۰ هزار و ۴۵ مبتلا، بلاروس با ۶۸ هزار و ۵۰۳ مبتلا، امارات متحده عربی با ۶۱ هزار و ۸۴۵ مبتلا، رومانی با ۵۷ هزار و ۸۹۵ مبتلا، هلند با ۵۶ هزار و ۹۸۲ مبتلا، سنگاپور با ۵۴ هزار و ۵۵۵ مبتلا، گواتمالا با ۵۴ هزار و ۳۳۹ مبتلا و پرتغال با ۵۲ هزار و ۶۱ مبتلا بیش از ۵۰ هزار مورد ابتلا را تاکنون ثبت کرده‌اند.

همچنین کشورهای لهستان، هندوراس، نیجریه، بحرین، ژاپن، ارمنستان، غنا، قرقیزستان، افغانستان، سوئیس، آذربایجان، الجزایر، مراکش، ازبکستان، صربستان، ایرلند، مولداوی، کنیا، ونزوئلا، اتریش، نپال، کاستاریکا، اتیوپی و استرالیا تاکنون بیش از ۲۰ هزار مبتلا را ثبت کرده‌اند.

کرونا

انتقال ویروس کووید ۱۹ از طریق هوا امکان پذیر است؟

جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد ویروس کرونا می‌تواند به راحتی از طریق هوا و در جهات غیرقابل پیش‌بینی منتقل شود.

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه ادینبورگ به تازگی کشف کردند ویروس کرونا می‌تواند به راحتی از طریق هوا مسافت بیشتری را طی کند و در جهات مختلف در محیط پخش شود. این یافته‌ها گزارش پیشین سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق هوا را تایید می‌کند.

این تحقیقات نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا از طریق هوا به هیچ عنوان تابع مسیر باد نیست و این ویروس می‌تواند در جهت‌های مختلف در محیط پخش شود؛ همین امر نگرانی‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در جامعه را بالا می‌برد.

دکتر آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در این باره گفت: هنوز نمی‌دانیم الگوی انتقال ویروس کرونا در هوا چگونه است. اگر تایید شود ویروس کرونا می‌تواند به طور قابل توجهی از طریق هوا جابه جا شود، اقدامات جدیدی باید از سوی دولت اجرایی شود.

متخصصان می‌گویند موضوع انتقال ویروس کرونا از طریق هوا باید به مردم و حتی کودکان توضیح داده شود. مثال ساده نیز این است که همانند فصل زمستان که در سرمای هوا شما می‌توانید رطوبت نفس خود را ببینید، در سایر فصول نیز ویروس کرونا به همین شکل در هوا منتقل می‌شود.

محققان در حال کار روی دستگاهی هستند که بتواند قطرات بسیار ریز را جذب کند و مانع از انتقال ویروس کرونا از طریق هوا شود.

متخصصان تاکید دارند استفاده از ماسک به میزان قابل توجهی می‌تواند مانع از انتقال ویروس کرونا از طریق هوا شود. از همین رو، به افراد توصیه می‌شود در اماکن عمومی از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را برای کنترل شیوع کووید ۱۹ حفظ کنند.

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]
برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن