اخبار داغ

افزایش درخواست پناهندگی افریقایی‌ها از امریکا

عبور از اقیانوس اطلس به امید رسیدن به ایالات متحده

مجله اینترنتی کولاک، ترجمه: پرویز فغفوری

ماموران قانون در دو ایالت تگزاس و مین شاهد افزایش شدید مهاجران افریقایی هستند. آنها در پی ورود به امریکا، ثبت درخواست پناهندگی و نهایتاً کسب تابعیت این کشور هستند.

طی هفته گذشته ماموران گشت مرزی دل‌ریو بیش از ۵۰۰ مهاجر غیرقانونی افریقایی را از غرق شدن در رودخانه ریوگرانده نجات داده‌اند. اکثر نجات‌یافتگان کودک هستند.

این تعداد بیش از دوبرابر ۲۱۱ نفری هستند که طی سال ۲۰۱۱ درخط مرزی ۲۰۰۰ مایلی (۳۲۰۰ کیلومتری) بین امریکا و مکزیک بازداشت شده بودند.

رائول اورتیز، فرمانده واحد گشت مرزی دل‌‌ریو، گفت: «امسال شاهد افزایش شدید موج جدید مهاجران افریقایی هستیم. اصلا انتظار چنین وضعی را نداشتیم.»

آنها تازه به دستگیری و برگرداندن مهاجران اسپانیایی‌زبان از خط مرزی بین امریکا و مکزیک عادت کرده بودند اما اکنون با موج تازه‌ای روبه‌رو شده‌اند که آنها را شگفت‌زده کرده است. این گروه جدید مسیر افریقا تا مکزیک را از طریق اقیانوس و به سختی طی می‌کنند. اما مشکل اصلی آنها وقتی شروع می‌شود که می‌خواهند از خط مرزی بین مکزیک و امریکا در تگزاس عبور کنند.

این مهاجران اکثرا از جمهوری کنگو، جمهوری دمکراتیک کنگو و آنگولا هستند. از اهالی کامرون نیز تعداد کمی در این بین حضور دارند.

تنها چند روز پس از آن که گروه بزرگی از مهاجران افریقایی در تگزاس بازداشت شدند، مقامات امریکایی ده‌ها نفر دیگر را در سن‌آنتونیو دستگیر کردند. مسئولان قانونی ایالت تگزاش الان با مشکل جدیدی برای ارتباط با متقاضیان پناهندگی روبه‌رو شده‌اند. آنها برای راستی‌آزمایی ادعاهای این مهاجران نیاز فوری به مترجم زبان فرانسوی به انگلیسی دارند.

دیروز در تیخوانا حدود ۹۰ کامرونی برای ثبت نام در لیست انتظار پناهندگی در امریکا صف کشیده بودند. قبل از حضور آنها حدود ۷۵۰۰ نام دیگر در این لیست از شهروندان اتیوپی، اریتره، سودان و موریتانی که متقاضی درخواست پناهندگی از امریکا هستند، ثبت شده بود.

یکی از شهروندان که به صورت داوطلبانه کار ترجمه صحبت‌های این مهاجران را برعهده گرفته، می‌گوید: «این افراد سفری بسیار طولانی برای رسیدن به کشور ما داشته‌اند و مهم‌ترین مسئله این است که به آنها خوشامد بگوییم. این موضوع را باید درک کنیم که آنها به دنبال امنیت جانی و آرامش هستند. آنها قرار نیست جای ما را تنگ کنند.»

منبع: آسوشیتدپرس

برچسب ها

وبگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن