دانلود سریال هیولا

دفن اخلاق در جلسه استیضاح وزیر کار

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

دفن اخلاق در جلسه استیضاح وزیر کار

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

سوژه روز

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

توفیق علائی، نویسنده و روزنامه نگار

این روزها با کمال تاسف بازار تهمت، دروغ و افترا در جامعه ما بالاخص در فضای سیاسی کشور داغ است و هر روز شاهد غرق شدن کشتی اخلاق، ادب و احترام نسبت به همنوع که پایه و اساس فرهنگ یک جامعه اسلامی به شمار می رود، هستیم.
امروز شاهدیم که فضای مجازی و پیام رسان های فعال اجتماعی و پایگاه های خبری بدون نام و نشان و بدون شناسنامه تبدیل به جولانگاه افراد سودجو و مغرض شده که هر روز یا هر ساعت یا هر دقیقه اقدام به نشر اکاذیب، تهمت و افترا نسبت به شخصیت های مختلف اجتماعی، سیاسی و حتی فرهنگی می کنند و فراموش نباید کرد که انتشار اخبار دروغ که منشا و سند معتبری ندارد موجب صدمات منفی فرهنگی بر جامعه و از بین رفتن اعتماد عمومی بین مردم و افزایش فاصله ملت و نظام خواهد شد. همچنین هر نوع شایعه‌پردازی و اخبار منفی و کذب می‌تواند آثار و صدمات روحی و روانی بر افراد یک جامعه بگذارد و باعث بروز آسیب های اجتماعی، اقتصادی و تخریب فرهنگی خواهد شد.

فضای مجازی در این روزهای پر تلاطم تبدیل به دادگاهی بی رحم و بی منطق شده که متاسفانه بدون رعایت هیچکدام از قوانین آیین دادرسی و بدون توجه به هیچ یک از قوانین عرفی، شرعی و اجتماعی افراد را به سرعت محاکمه و بدون فوت وقت و بی درنگ حکم محکومیت را اجرا می کند.
همچنین امروزه شاهدیم که شبکه‌های اجتماعی به شکلی عجیب تسریع کننده انتشار شایعات و اخبار دروغین هستند. به طوری‌ که این امر به یکی از مهم‌ترین مسائل و معضلات در سراسر دنیا بالاخص ایران تبدیل‌ شده‌است.

متاسفانه عده ای از کاربران فضای مجازی بدون اطلاع ‌و آگاهی از عواقب مخرب این کار، خبرهای دورغین فضای مجازی را هم خود باور کرده و هم به باز نشر آن در فضایی وسیع تر اقدام می‌کنند، و این امر نه تنها کمکی به حل مشکلات جامعه نمی‌کند بلکه باعث سردرگمی دیگر کاربران نیز می‌گردد.
همچنین این را هم باید در نظر بگیریم که امروز مهمترین سلاحی که رسانه‌های بیگانه و مزدور برای تخریب و تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران از آن استفاده می‌کنند، انتشار اخبار منفی و دروغ به واسطه پیام رسان های اجتماعی و فضای مجازی می باشد.

در فضای مجازی به دلیل گسترش ابزارهای اطلاع رسانی، سرعت انتشار شایعات نیز بیشتر و وسیع‌تر می‌شود‌ و افراد فرصت طلب و سودجو در زمان وقوع رویدادهای مهم اجتماعی برای مطرح کردن خود و دیده شدن و جلب توجه نظر دیگران و البته گاهی با اهدافی مغرضانه با شگردهای گوناگونی و با توسل به انواع دروغ‌ها و شایعات و انتساب آنها به افراد و شخصیت‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و… و همچنین با استفاده از تصاویر و عکس‌های وقایع شبیه اما مربوط به سال‌های گذشته یا مشابه سعی در جلب توجه دیگران به خود می‌نمایند تا بدینوسیله به مقاصد شومشان دست پیدا کنند.
حالا باید ببینیم که چرا این وضع به وجود آمده؟ باید توجه داشته باشیم که مهمترین موضوعی که باعث شده این قسم از هنجارهای اجتماعی در جامعه فراوان گردد و اکثریت مردم جذب و شبکه های رنگارنگ اجتماعی شوند و فضا به گونه ای ترسیم شود که اینگونه پیام رسان ها در فضای مجازی به راحتی جولان دهند و در قید و بند هیچ یک از قوانین عرفی و شرعی نباشند.

در ابتدا باید عرض کنم که با تکنولوژی جنگیدن کاری است بیهوده و عبث، چرا که باید اینگونه فضاها را مدیریت و فرهنگ سازی کرد که این امر به بالا بردن سطح سواد رسانه ای جامعه بستگی دارد. نهادها و دستگاه های متولی فرهنگی و مرتبط می توانند به راحتی با مدیریت موضوع و فضا با آموزش و فرهنگ سازی کنترل این جریان را در اختیار بگیرند.
به طور کلی می توان گفت سواد و دانش در هر حرفه و رشته ای، مهارت انسان را در مواجهه با مسایل و مشکلات افزایش می دهد و در این میان سواد رسانه ای نقش انکارناپذیری در تشخیص افراد نسبت به مطالب مفید و غیر مفید و همچنین درست و غلط بودن محتوای رسانه ها دارد.

در پایان نباید نقش پر رنگ و مهم مسئولین فرهنگی کشور ودست اندرکاران این عرصه را فراموش کنیم که متاسفانه در این بخش کمی کم لطفی شده و آنطور که باید و شاید از اصحاب رسانه های شناسنامه دار حمایت نشده و نمی شود.
اگر رسانه های شناسنامه دار در برخی موارد همچون فسادهای مالی و اختلاس های میلیادری که صورت گرفته و برخورد قاطعانه با اینگونه موارد از سوی مقام معظم رهبری تاکید شده و حتی برخی از مراجع دینی هم نسبت به این موضوع واکنش نشان داده اند ورود پیدا کند و واقعیات را به صورت شفاف منتشر کند شک نکنید که حداقل اینگونه اختلاس ها و فسادهای مالی کم خواهد شد.

البته این را هم نباید فراموش کنیم که جامعه ما در حال گذار است و مولفه هایی مثل فرهنگ و اقتصاد و خیلی چیزهای دیگر معمولاً شرایط باثباتی ندارند و مدام در حال تغییرند. متاسفانه وقتی تاریخ چند دهه اخیر کشورمان را مطالعه می کنیم می بینیم که در بیشتر موارد با تغییر مدیریت ها هم چیز تغییر می کند و سلیقه های جدیدی اعمال می شود همچنین در زمینه حوزه فرهنگی که بحث اصلی ما هم می باشد متاسفانه شرایط با ثباتی نداریم و تاکنون نتوانسته ایم تعریف درستی از الگوهای فرهنگی در جامعه خود داشته باشیم که مورد پسند اکثریت جامعه باشد و همچنین نتوانسته ایم درباره آداب و رسوممان بحث و تبادل نظر کنیم و از همه مهمتر اینکه نتوانسته ایم فاصله بین فرهنگ های جامعه را به حداقل ممکن برسانیم.

این پست توسط بخش سوژه روز مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

دفن اخلاق در جلسه استیضاح وزیر کار

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

مطالب جذاب از سراسر وب

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال