مطالب جذاب از سراسر وب :


دانلود سریال سال های دور از خانه ( شاهگوش )

همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سوزاک که باید بدانید

فاطمه روا، اختصاصی مجله اینترنتی کولاک:

بیماری سوزاک یک بیماری مقاربتی است که به دلیل یک باکتری به نام نایزریاگونوره ایجاد شده و بافت پوشش داخلی پیشابراه ، دهانه رحم ، راست روده و گلو و یا غشاهای (ملتحمه) چشم را آلوده می کنند. سوزاک ممکن است بدون علامت بوده و یا علامت آن خروج ترشحات از آلت مرد یا زن ، درد هنگام ادرار، نیاز مکرر به ادرار کردن و در زنان درد زیر شکم باشد.

 

آنتی بیوتیک هایی به منظور کشتن باکتری عامل سوزاک به بیمار داده می شود ، اغلب اوقات درمان بر علیه میکروب کلامیدیا هم همزمان انجام می شود چون افرادی که مبتلا به سوزاک هستند اغلب به کلامیدیا هم مبتلا هستند.

با وجود اینکه میزان سوزاک از سال ۱۹۸۵ تا ۷۵ درصد کاهش یافته اما هنوز ۳۳۰ هزار مورد در ایالات متحده و در سال ۲۰۰۴ گزارش شدند. سوزاک معمولا مشکلاتی را فقط در محل آلودگی ایجاد می کند. هر چند که بیماری می تواند از طریق جریان خون به دیگر قسمت های بدن به ویژه پوست و مفاصل ، منتشر شود.

این بیماری در زنان ممکن است از طریق دستگاه تناسلی بالا رفته ،پرده های موجود در ناحیه لگن را آلوده کند و موجب مشکلاتی در تولید مثل و درد ناحیه لگن شوذ.

 

نشانه های بیماری سوزاک

اولین نشانه های بیمای در مردان معمولا ۲ تا ۷ روز پس از آلودگی ظاهر می شوند. نشانه ها با یک ناراحتی خفیف در پیشابراه و به دنبال آن چند ساعت بعد با یک درد خفیف تا شدید به هنگام ادرار کردن ، خروج چرک از آلت و تکرار و فوریت به ادرار کردن شروع شده و به موازات انتشار بیماری به بخش بالاتر ناحیه ی پیشابراه ، بدتر می شوند. منافذ آلت ممکن است قرمز و متورم شود.

زنان آلوده اغلب اوقات برای هفته ها یا ماه ها هیچ نشانه ای نداشته و بیمار ممکن است که فقط بعد از آنکه از همسر زن تشخیص داده می شود و مورد معاینه قرار می گیرد تشخیص داده شود. اگر نشانه ای از بیماری بروز کند معمولا ۷ تا ۲۱ روز بعد از آلودگی بوده و معمولا هم خفیف است.منتها برخی از زنان علایم شدیدتری از قبیل نیاز مکرر به ادرار درد هنگام ادرار ،ترشحات از واژن و تب دارند.

دهانه رحم ،رحم، لوله های تخمک بر،تخمدان ها ،پیشابراه و راست روده ممکن است آلوده شده و موجب سفت شدن یا درد شدید در عمق لگن و به ویژه هنگام نزدیکی شوند. چرکی که به نظر می رسد از واژن بیرون می آید ممکن است از دهانه رحم ،پیشابراه  و یا غددی که نزدیک سوراخ ورودی واژن قرار دارند،نشات بگیرد. آمیزش از راه مقعد با همسر الوده می تواند موجب سوزاک راست روده شود که این بیماری می تواند موجب ناراحتی در اطراف مقعد شده و خزوج ترشحات از راست روده شود.

ناحیه اطراف مقعد ممکن است قرمز و زخم شده و احتمال دارد که مدفوع با بلغم و چرک پوشیده شود.هنگامی که پزشک راست روده را با یک لوله دوربین دار به نام آنوسکوپ معاینه می کند ، بلغم و چرک روی دیواره ی راست روده قابل دیدن است.

آمیزش جنسی از راه دهان با همسر آلوده ، ممکن است موجب سوزاک گلو ( یا عفونت حلق گونوکوکسی ) شود که معمولا این آلودگی نشانه هایی ندارد اما گاهی اوقات موجب گلو درد و ناراحتی هنگام بلع می شود.

اگر مایعات آلوده در تماس با چشم قرار بگیرد ، عفونت بافت ملتحمه ی گونوکوکسی به وجود می آید و باعث تورم پلک ها و چرک آمدن از چشم می شود. زن حامله ی مبتلا به سوزاک می تواند چشم های بجه خودش را به هنگام زایمان آلوده کند.

اغلب اوقات فقط یک چشم در افراد بالغ آلوده می شود.نوزادان معمولا به عفونت هر دو چشم مبتلا می شوند.اگر این عفونت سریعا درمان نشود ممکن است باعث کوری شود.

سوزاک در دختران کوچک و جوان معمولا در نتیجه تجاوز جنسی توسط افراد بالغ یا نوجوان است که نشانه های آن ممکن است شامل تحریک، سرخی و تورم آلت تناسلی همراه با خروج چرک از واژن باشد.دختر بچه ممکن است در ناحیه واژن خودش دچار درد بوده و یا هنگام ادرار کردن درد داشته باشد. ناحیه راست روده نیز می تواند ملتهب باشد.

لباس زیر ممکن است با چرک لکه دار باشد. در برخی از افراد ، سوزاک از طریق جریان خون به یک یا چند مفصل سرایت کرده و باعث تورم ، آسیب پذیری و درد شدید و محدودیت حرکت آنها شود.

عفونت خونی نیز ممکن است موجب تب ، احساس درد ، دردی که از یک مفصل به مفصل دیگر جا به جا می شود و ایجاد نقطه هایی قرمز و پر از چرک روی پوست (سندرم عفونی شدن پوست و مفصل) شود.

قسمت داخلی قلب ممکن است آلوده شود (اندوکاردیت). عفونت سطح پوششی کبد (پری هپاتیت) موجب درد در ناحیه فوقانی و راست شکم ده و شبیه به بیماری کیسه صفرا است.این عفونت ها قابل درمان هستند و به ندرت کشنده می باشند. اما شاید بهبودی عفونت مفصل و عفونت لایه داخلی قلب به کندی انجام بگیرند.

درمان بیماری سوزاک

به افراد مبتلا به سوزاک معمولا آنتی بیوتیک هایی داده می شود که هر دو نوع باکتری گونوکوکسی و کلامیدیایی را نابود کند چون افراد مبتلا به سوزاک اغلب اوقات به طور همزمان به کلامیدیا هم آلوده می شوند.

یک بار تزریق یا آنتی بیوتیک سفتریاکسون داخل عضله یا یک بار مصرف آنتی بیوتیک سفیکسیم ، لووفلوکسالین، سیپروفلوکساسین یا افلوکساسین به صورت خوراکی معمولا برای درمان سوزاک کافی است. اما معمولا یک دوره درمانی یک هفته ای با آنتی بیوتیک خوراکی (داکسی سایکلین یا لووفلوکساسین) داده می شود تا عفونت کلامیدیایی از بین برود یا اینکه مقدار زیادی از آنتی بیوتیک آزیترومایسین می تواند برای از بین بردن آلودگی های کلامیدیایی اسفاده شود.

اگر سوزاک از طریق جریان خون منتشر شده باشد معمولا شخص مبتلا در بیمارستان و با تزریق داخل وردیدی آنتی بیوتیک درمان می شود.

اگر دوباره نشانه های بیماری برگردد و یا در آخر بیماری باقی بماند ، پزشک ممکن است نمونه هایی را برای کشت دادن بگیرد تا مطمئن شود که بیمار در حال درمان شدن است.نشانه هایی از عفونت ناحیه پیشابراه ممکن است در مردان دوباره برگشت کند. (به نام عفونت پیشابراهی پس از سوزاک ) و شابع ترین عامل آن توسط کلامیدیا و یا دیگر میکروب ها است که به انتی بیوتیک سفریاکسون جواب نمی دهند.

 

 

مطالب مرتبط

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال