مطالب جذاب از سراسر وب :

دانلود سریال ممنوعه

چرا تماشاچیان کمتر از فیلم «خانم یایا» استقبال می کنند؟

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

چرا تماشاچیان کمتر از فیلم «خانم یایا» استقبال می کنند؟

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

هنری

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

علی رغم پیش بینی ها جدیدترین فیلم عبدالرضا کاهانی یعنی «خانم یایا» از سوی مخاطبین با استقبال روبه رو نشد و آمار فروش ها نشان داده این فیلم در آستانه یک شکست قرار دارد.

چند ماه قبل بسیار در خصوص این فیلم گمانه زنی هایی مطرح می کردند و با توجه به سوابق بازیگران و سازندگان فیلم، آن را یک اثر پرفروش در سینما قلمداد می کردند. خانم یایا ظاهرا اکثر ارکان یک فیلم موفق را دور هم جمع کرده بود. از بازیگرانی همچون رضا عطاران و حمید فرخ نژاد گرفته تا کارگردان خوش فکر و ایده پردازی چون کاهانی و البته لوکیشن آن یعنی تایلند که پتانسیل داستان های کمدی زیادی برای ایرانی ها دارد!

اما خانم یایا اصلی ترین رکن یک فیلم موفق را ندارد: فیلمنامه منسجم.

در همین خصوص “میزان” در مطلبی در خصوص این فیلم نوشته:

طی سالهای اخیر سینمای ایران به سمت گیشه محور بودن رفته و اکثریت آثار چرخه اکران را آثار کمدی به اصطلاح بفروش به خود اختصاص داده اند.

شروع این نوع از سینمای کمدی را می‌توان اکران فیلم “من سالوادور نیستم” تلقی کرد. فیلمی که از تمامی جهت از سوی اهالی رسانه و منتقدین نقد شد اما با المان‌هایی مانند شوخی‌های سطحی و مبتذل سعی در فروش حداکثری در گیشه داشت.

این روند بعد از من سالوادور نیستم شدت گرفت و رضا عطاران به یکی از بازیگران بفروش و البته کلیشه‌ای سینما مبدل شد. الگوی اینگونه آثار تنها روی شوخی‌ها و بداهه های کمیک بازیگران ختم می‌شد و به نوعی هیچگونه اثری از فیلمنامه در اثر نبود.

پس از آن آثاری همچون نهنگ عنبر یک و دو، هزارپا و مصادره با همان روند ساخته شدند. این آثار همگی به ساخت و بازسازی دهه شصت می پرداختند. این بازسازی اما تنها به سطح، برخی لباس ها و اتفاقات کاملاً دم دستی ختم می‌شد.

رضا عطاران در تمامی این چهار اثر نقشی شبیه به هم را ایفا کرد و از این حیث نقطه منفی در کارنامه خود به ثبت رساند. بازیگری که آثاری همچون دهلیز، طبقه حساس، اسب حیوان نجیبی است و خوابم میاد را در کارنامه خود می‌دید حالا به بازیگری مبدل شده بود که تنها دلیل انتخابش گیشه بود.

عبدالرضا کاهانی که سابقه همکاری موفقی با عطاران داشت این بار به سراغ همین الگو رفته می‌خواهد با نوعی از کمدی سطحی فروش خوبی را به ثمر برساند. چاشنی این اتفاق را می توان در همکاری حمید فرخ نژاد، امین حیایی و رضا عطاران دید.

البته همچون عطاران فرخ‌نژاد که به شدت دوران افول خود را سپری می کند هم نقشی کاملاً ساده و به نوعی ضد نقش ایفا کرده است. حیایی هم با همان تیپ معروف خود در آثاری همچون ساخت ایران پا به عرصه گذاشته است.

اما مشکل تنها به بازیگران ختم نمی شود و یکی از بزرگترین نقاط ضعف اثر را باید در فیلمنامه گسسته و بی سرانجام اثر دانست. این فیلم بدون شک بدترین تجربه کارگردانی کاهانی است که حالا در کنار ان فیلمنامه مبتدیانه این بد را بدتر کرده است.

مشکل آنجاست که این اثر هیچ فیلمنامه ای ندارد. کارگردان و عوامل به تایلند رفته‌اند و بر اساس اتفاقات سطحی و شوخی‌های دم دستی خودشان فیلمبرداری آغاز شده است. هیچ خط درست روایی در اثر دیده نمی شود و شخصیت پردازی در بدترین سطح خود قرار دارد.

فیلم سینمایی خانم یایا با وجود اینکه از دور اثری خوب دیده می‌شود اما از نزدیک اتفاقی منفی در سینمایی امروز است. خانم یایا نه تنها بدترین فیلم کاهانی محسوب می‌شود بلکه می تواند یکی از شانس‌های اصلی بدترین فیلم اکران شده در سال جاری نیز محسوب شود.

اما نکته جالب توجه در اکران فیلم خانم یایا در آنجاست که بر خلاف پیش بینی‌های تیم تولید و با وجود اسامی سرشناس در میان بازیگران اثر فروش بسیار بدی داشته و در نزدیک به یک هفته هنوز هشتصد میلیون تومان هم نفروخته است. این در حالی است که برای آثاری که به قصد گیشه ساخته می‌شود هفته اول می تواند فروشی معادل سه میلیارد تومان به ثبت برساند.

این پست توسط بخش هنری مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

چرا تماشاچیان کمتر از فیلم «خانم یایا» استقبال می کنند؟

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال