مطالب جذاب از سراسر وب :

دانلود سریال ممنوعه

چه رابطه ای بین استفاده از قلیان و ابتلا به دیابت وجود دارد؟

مجله اینترنتی کولاکاستعمال دخانیات عامل مرگ سالانه ۶ میلیارد نفر در جهان است و قلیان دومین شیوه متداول استعمال دخانیات است.

 

چه رابطه ای بین استفاده از قلیان و ابتلا به دیابت وجود دارد؟

 

ارتباط بین سیگار کشیدن و بیماری‌های نظیر بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان و اختلالات تنفسی به خوبی اثبات شده‌اند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد رابطه مستقیمی بین استفاده از قلیان و بروز سندروم متابولیک، دیابت، و چاقی وجود دارد.

در قلیان، دود حاصل از تنباکو از آب عبور می‌کند. از این رو این برداشت اشتباه وجود دارد که قلیان نسبت به سیگار، کمتر سمی و مضر است. اما نتایج این مطالعه نشان می‌دهد برخلاف باور عموم، حقیقت این است که تاثیرات مضر کشیدن قلیان می‌تواند به مراتب بیشتر از سیگار باشد.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد شیوع چاقی، سندروم متابولیک و دیابت در افراد قلیانی در مقایسه با افراد دیگر و حتی سیگاری‌ها به مراتب بیشتر است.

مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد کشیدن قلیان به مدت ۳۰ دقیقه منجر به بروز فاکتورهای پرخطر قلبی-عروقی نظیر سیگار کشیدن می‌شود. قلیان می‌تواند منجر به سفت شدن عروق شود که از علائم مهم ابتلا به فشار خون بالا است. این وضعیت ریسک حملات قلبی، سکته و سایر اختلالات قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد.

/ مهر

 

مطالب مرتبط

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال