مطالب جذاب از سراسر وب :

دانلود سریال ممنوعه

سندرم پیش از قاعدگی چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟

فاطمه روا ، اختصاصی مجله اینترنتی کولاک:

سندرم پیش از قاعدگی (pms) مجموعه ای از نشانه های جسمی و روانی است که قبل از شروع دوره قاعدگی اتفاق می افتد.بسیاری از خانم ها درست قبل از اینکه دوره قاعدگی شورع شود نشانه هایی جسمانی و روانی دارند.نشانه ها عبارتند از دردها ، نفخ ، پرشدگی پستان ها همراه با درد، خستگی، مشکلات پوستی ، ورم کردن ، افزایش وزن، اضطراب ، افسردگی و تغییرات در خلق و خو.

 

سندرم پیش از قاعدگی
 سندرم پیش از قاعدگی

کاهش دادن نمک و کافئین در رژیم غذایی ، ورزش کردن ، استفاده از روش های تنش زدا یا مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا یک قرص ضدحاملگی می تواند به برطرف شدن این نشانه ها کمک کند.

چون نشانه های فراوانی از قبیل خلق و خوی بد، تحریک پذیری ، نفخ و حساس شدن پستان در هر ماه ، به این سندرم انتساب داده شده است بنابراین تعریف و تشخیص این سندرم می تواند دشوار باشد. این سندرم  ۲۰ تا ۵۰ درصد خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در حدد ۵ درصد خانم ها در سنین فعالیت تولید مثلی خود شکل شدیدتری از این سندرم را به نام اختلال پیش از قاعدگی شدید (pms) نشان می دهند.

pms عمدتا به خاطر نوسان یافتن مقادیر استروژن و پروژسترون  در طول سیکل قاعدگی اتفاق می افتند. معولا پروژسترون در دو قسمت کاهش می یابد که هر کدام اثر متضادی  را روی خلق و خو دارند.

خانم هایی که  pms دارند ممکن است آن قسمتی را که منجر به کاهش یافتن اضطراب می شود کمتر وآن قسمت را  که منجر به افزایش استرس می شود را بیشتر تولید کنند.

نشانه ها و تشخیص سندرم پیش از قاعدگی (pms)

نوع و شدت علایم از یک فرد به فرد دیگر و از یک ماه به ماه دیگر متفاوت است. نشانه های مختلف جسمی و روانی مربوط به سندرم پیش از قاعدگی می تواند به طور موقت زندگی فرد را مختل کند.

نشانه ها ممکن است که از چند ساعت تا حدود ۱۴ روز قبل از دوره قاعدگی شروع شده و معمولا پس از شروع شدن قاعدگی ، ناپدید می شوند. خانم هایی که در حال رسیدن به یائسگی هستند شاید این نشانه ها را در شروع و بعد از دوه قاعدگی ، بروز دهند.نشانه های سندرم پیش از قاعدگی اغلب اوقات و هر ماه در دنبال خود یک قاعدگی دردناک (دیسموره) و به ویژه در نوباوگان دارد.

اختلالات دیگر ممکن است در حالی که نشانه های سندرم پیش از قاعدگی در حال اتفاق افتادن هستند بدتر شوند. خانم هایی که اختلال خمله عصبی دارتد شاید در این هنگام حملاتی را بیشتر از حالت طبیعی داشته باشند.

خانم هایی که مبلا به یک بیماری مربوط به بافت همبندی مثل : لوپوس و یا روماتیسم مفصلی هستند ممکن است حالشان بدتر شود. بیماری های تفسی ( از قبیل آلرژی ها و احتقان بینی و مجاری تنفسی) و اختلالات چشمی ( مثل ورم ملتحمه چشم ) ممکن است بدتر شوند.

نشانه های سندرم پیش از قاعدگی

جسمانی

ضربان قلب ملموس (تپش قلب)

کمر درد

نفخ

پرشدگی سینه همراه با درد

تغییرات در اشتها و میل به غذهای خاص

یبوست

گرگرفتگی ماهیچه ها ، سنگینی و یا فشار در زیر شکم

سرگیجه

کبود شدن بدن به راحتی

از حال رفتن

خستگی

سر درد و گرگرفتگی

بی خوابی شامل دشواری در خوابیدن در هنگام شب

در مفصل و ماهیچه ها

انرژی نداشتن

تهوع و استفراغ

احساس سوزن سوزن شدن در پاها و دست ها

مشکلات پوستی مثل جوش و التهاب پوستی موضعی

تورم دست ها و پاها

افزایش وزن

اثرات روانی سندرم پیش از قاعدگی

اضطراب ، گیچی ، گریه کردن ، افسردگی ، دشواری در تمرکز کردن ، افزایش حساسیت هبجانی ، فراموشی یا از دست دادن حافظه ، تحریک پدیری ، تغیرات در خلق و خو ، عصبی شدن ، کم حوصلگی و گوشه گیری

 

اثرات روانی سندرم پیش از قاعدگی

 

درمان سندرم پیش از قاعدگی

درمان مستلزم برطرف کردن نشانه ها است. کاهش مصرف نمک اغلب اقات تجمع مایعات بدن را کم  می کند و نفخ را برطرف می کند. ممکن است ترکیبات دیگر (که به کلیه ها کمک می کنند تا آب و نمک را از بدن بیرون بریزند ) تجویز شود تا به کاهش تجمع مایعات در بدن کمک کند. برای بسیاری از خانم هایی که نشانه های خفیف تا متوسط دارند ورزش و  وروش های تنش زدا( مانند مدیتیشن یا تمرینات ریلاکشن ) به برطرف سدن حالت اضطراب و عصبی شدن کمک می کند.

کاهش دادم مصرف نوشابه  ها و غذاهای دارای کافئین (از جمله شکلات) نیز ممکن است مفید باشد. مصرف مکمل کلسیم (۱۰۰۰ میلی گرم در روز) شنانه های جسمی و روحی سندرم پیش از قاعدگی را کمتر می کند.

اظهارات دیگری وجود دارند که مکمکل های دیگری از قبیل منیزیوم و ویتامین های گروه B و به ویژه ویتامین B6 (پایریدوکسین) که روزانه مصرف شود، نشانه ها را کمتر می کند. منتها سودمندی این مکمل ها تایید نشده است.مصرف مقادیر بالای ویتامین B6 می تواند  زیان آور باشد. گزارش شده است که مصرف حتی ۱۰۰ میلی گرم از این ویتامین به صورت روزانه می تواند به اعصاب آسیب برساند.

مصرف کردن داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  ممکن است به برطرف شدن سر دردها ، درد ناشی از گرفتگی عضلات شکمی و درد مفصل کمک کند. مصرف قرص های ترکیبی ضد حاملگی (قرص های جلوگیری که دارای استروژن و یک نوع پروجستین هستند) ورم و حساسیت سینه و تغییرات اشتها را در بعضی خانم ها کاهش می دهد. اما این نشانه ها در تعداد کمی بدتر می شوند. خودن قرص های جلوگیری که فقط دارای پروجستین باشد مفید نیست.

در خانم هایی که نشانه ها شدیدتر بروز می دهند مصرف کردن فلوکستین ، پاروکستین یا سرترالین که ترکیبات ضد افسردگی هستند ، شاید مفید باشد. این داروها برای کاستن تحریک پدیری ، افسردگی و برخی از نشانه های جسمی و روحی در سندرم پیش از قاعدگی به مراتب موثرتر هستند.بوسپیرون یا آلپرازوم که هر دو داروهای ضداضطراب هستند ممکن است تحریک پذیری و عصبی شدن را کاهش داده و به کم کردن استرس کمک کنند.

منتها مصرف کردن آلپرازوم می تواند  وابستگی به دارو ایجاد کند.ممکن است پزشکان از بیمار بخواهند که به ثبت کردن نشانه هایش ادامه بدهد تا آنها بتوانند روی موثر بودن درمان قضاوت کنند.
در خانم هایی که اختلال پیش از قاعدگی شدید دارند داروهای ضدافسردگی می تواند مفید باشد.مصرف کردن ترکیبی مشابه با هورمون های آزادکننده گونادوتروپین که به صورت تزریقی مصرف می شود همراه استروژن که با مقدار کم و خوراکی یا به صورت چسب تجویز می شود ممکن است نشانه ها را کنترل کند.ترکیبات مشابه با هورمون موجب می شوند که بدن استروژن و پروژسترون کمتر تولید کند.

 

 

مطالب مرتبط

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال