مطالب جذاب از سراسر وب :

دانلود سریال ممنوعه

آیا بازی چوگان در یونسکو به نام ایران ثبت شد یا آذربایجان؟

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

آیا بازی چوگان در یونسکو به نام ایران ثبت شد یا آذربایجان؟

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

دانستنی ها

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

بعد از ثبت بازی چوگان به نام ایران در «یونسکو»، اخباری مبنی بر ثبت این بازی قدیمی به نام کشور جمهوری آذربایجان در دوسال قبل نیز مخابره شد! سوالی که در اینجا مطرح می شود این است: چوگان به نام ایران ثبت شده است یا جمهوری آذربایجان؟ با گشتی در خبرها متوجه نکته جالبی در ثبت این بازی می شویم

چوگان به نام آذربایجان!

بازی چوگان در هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس سازمان یونسکو در پایتخت جمهوری آذربایجان از روز ۱۱ آذرماه سال ۱۳۹۲ که با حضور ۶۰۰ نماینده از ۹۵ کشور جهان برگزار می شد، بدون هیچ مخالفی در فهرست میراث ناملموس یونسکو به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شد و جالب اینجاست که حتی نمایندگان ایرانی حاضر در این اجلاس هم به این موضوع اعتراض نکردند!

اقدامی که آذربایجانی‌ها انجام دادند ثبت بدون نوبت این بازی به عنوان میراثی در خطر بود و از این طریق توانستند این بازی را در فهرست یونسکو به نام خودشان ثبت کنند.

چوگان به نام ایران!

اما به تازگی شنیدیم که این بازی به نام ایران هم ثبت شده است. فرهاد نظری؛مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی اعلام کرد:‌ «در نتایج کمیته بین‌الدول میراث ناملموس، یونسکو به ثبت «چوگان ایرانی» و «کمانچه» رای داد. فرهاد نظری در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری ها توضیح داد: پرونده ثبت جهانی «چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایت‌گری و موسیقی» که دوسال گذشته در فهرست معرف میراث ناملموس جهانی پیشنهاد داده شده بود، با تائید یونسکو در دوازدهمین اجلاس میراث ناملموس جهانی به ثبت می‌رسد.»

وی در ادامه افزود «چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایت‌گری و موسیقی» فقط متعلق به ایران است و با هیچ کشوری به صورت مشترک ثبت نمی‌شود.»

چوگان، برای ایران یا آذربایجان؟!

براساس این گزارش؛ در هشتمین اجلاس سالانه‌ کمیته‌ میراث ناملموس یونسکو و در شرایطی که آن اجلاس در پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، این کشور پرونده‌ بازی چوگان را با نام «چوگان بازی سنتی با اسب در قره‌باغ» در فهرست میراث در خطر یونسکو ثبت کرد.
با بروز این اتفاق اعتراض‌هایی از سوی دوستداران میراث فرهنگی و برخی از مسئولان این حوزه نسبت به ثبت چوگان به صورت تک ملیتی توسط آذربایجان مطرح شد و حتی از چند ماه قبل از جهانی شدن چوگانِ آذربایجان، مسئولان میراث‌فرهنگی کشورمان در نامه‌ای به یونسکو اعتراض خود را نسبت به این اتفاق نشان دادند و حتی از یونسکو درخواست کردند که این پرونده تک ملیتی ثبت نشود، که پاسخی به آن داده نشد.
تا دوسال قبل که ایران نیز با همکاری فدراسیون چوگان و وزارت ورزش و جوانان پرونده‌ی «چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایت‌گری و موسیقی» را تهیه و به یونسکو ارسال کرد و در نهایت سایت یونسکو نام دو پرونده‌ی ایرانی «چوگان» و «کمانچه» را در لیستی که قرار است در دوازدهمین اجلاس میراث ناملموس خود بررسی و ثبت کند، قرار داد.

این پست توسط بخش دانستنی ها مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

آیا بازی چوگان در یونسکو به نام ایران ثبت شد یا آذربایجان؟

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

 

 

1 نظر

  1. یک دلسوز

    بله به نظر میرسد چیزی که ثبت شده اصلا چوگان یا پولو یی که همه دنیا بازی میشه نیست یک چیز من درآوردی غیر واقعی برای بستن دهن کسانی که به بی عملی ارباب خود خوانده چوگان ایران (آقای ایلخانی زاده) در آن ایام اعتراض با هزینه های زیاد صورت گرفته
    برای ماندن در این کرسی از پول بیت المال و حتی آبروی افراد خرج کرده اند

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال