چهره هاسلبریتی ایرانی

بازیگران معروف سینمای ایران چه غذاهایی می خورند؟+خاطرات جالب خانم آشپز

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

بازیگران معروف سینمای ایران چه غذاهایی می خورند؟+خاطرات جالب خانم آشپز

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

ایرانی

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

شاید برای خیلی ها جالب باشد تا بدانند عادت های غذایی بازیگران معروف سینمای ایران چگونه است. به طور حتم این اطلاعات را آشپزهایی که در پروژه های سینمایی مشغول به کار هستند خوب باید بدانند.

«مهری باستانی» آشپزی است که در پشت صحنه اکثر فیلم های سینمایی حضور داشته و برای بازیگران، کارگردان و عوامل فیلم غذا درست کرده است. صحبت های او را در گفتگو با شهروند می خوانید:

از آبگوشت بار گذاشتن در هیات تا سینما

مهری باستانی‌ام، ۵٠ ‌سال دارم و ساکن تهران هستم. حدود ١۶‌ سال است که آشپزی می‌کنم. من خانه‌دار بودم و شغلی نداشتم. یک‌روز از طرف هیأت محله‌مان به خانه ما آمدند و گفتند آشپز هیأت مریض شده. به من پیشنهاد دادند که جای آشپز برای ٢٠ نفر دیگ آبگوشت بار بگذارم. من قبول کردم و آن شب آبگوشت ٢٠ نفره تبدیل به آبگوشت ٢‌ هزار نفره شد.

چند سالی در هیأت کار می‌کردم و برای ٨٠٠ تا‌ هزار نفر آشپزی می‌کردم. بعد از مدتی آشپزی من دهان‌به‌دهان پیچید و از هیأت‌های دیگر خواستند که برای مراسمشان آشپزی کنم. یک روز خانمی از من پرسید که چطور کار می‌کنم و دستمزدم چقدر است که من گفتم هیچ دستمزدی نمی‌گیرم و به عشق امام حسین (ع) این کار را می‌‌کنم.

این خانم دیده بود که کارم خوب است، به همین دلیل من را به دفتر یک سردار سپاه معرفی کرد. بعد از کارکردن در دفترهای مختلف به سینما معرفی شدم و در پروژه‌های مختلف کار کردم.

سر آشپزم اما خودم هم کار می کنم

من اگر پروژه نداشته باشم، سرآشپز هستم. نمی‌گویم خیلی حرفه‌ای این کار را می‌کنم اما دوستانم هر جایی که می‌روند مرا به‌عنوان آشپز یا سرآشپز پیشنهاد می‌دهند. اما صفت سرآشپزبودن هیچ‌وقت مانع نشده که من شخصا در کارها کمک نکنم.

من حتی در پروژه‌های سینمایی به جز آشپز یا سرآشپز مدیر تشریفات و مدیر پخش غذا بودم، ولی باز هم در غذا درست‌کردن به نیروهایم کمک کردم. چند سالی هم می‌شود که همراه با همسرم کار می‌کنم.

معمولا در پروژه‌ها تعدادی نیرو به ما می‌دهند اما من خودم همراه با نیروهایم لباس می‌پوشم و در کارها به آنها کمک می‌کنم، آن هم به این دلیل است که غذا به نحو احسن طبخ شود.

جدای از پروژه‌های سینمایی، من به همراه همسرم هر تاسوعا و عاشورا به‌عنوان آشپز برای هیأتی در شهرک غرب حدود ١٢‌ هزار پرس قیمه و قورمه نذری درست می‌کنیم که در این کار ١۴ نیروی شبانه و روزانه به ما کمک می‌کنند.

کار در پروژه های معروف

پروژه ها و فیلم هایی که کار کرده ام عبارتند از:

فیلم سینمایی «اتوبوس شب»، فیلم سینمایی «چ»، سریال‌های «آشوب» و «سلام»، فیلم «تومان»، فصل دوم «سرزمین کهن» و خیلی موارد دیگر که در ذهنم نیست.

اردیبهشت ‌سال گذشته سر پروژه سریال آشوب بودم. الان هم حدود یک‌ماه است برای پروژه فیلم «تومان» به کارگردانی آقای فرشباف به گنبد کاووس آمدم.

بچه‌هایی که سر پروژه «سرزمین کهن» با من کار کردند، من را به این پروژه معرفی کردند. ٩روز از پایان کار «سرزمین کهن» گذشته بود که من به این کار معرفی شدم. آشپزی من در سریال «سرزمین کهن» باعث شد که دهان به دهان بگردد.

اگر کاری را که از تو می‌خواهند، خوب تحویل بدهی، مسلما به جاهای دیگر هم معرفی می‌شوی. همین حالا که من سر این کار هستم، چند روز پیش برای کار دیگری با من تماس گرفتند و گفتند یک هفته دیگر کار را شروع می‌کنیم که من به دلیل اینکه در این کار هستم، نتوانستم آن پیشنهاد را قبول کنم.

با یک بازیگر به خاطر غذا دعوایم شد

اکثرا آدم انتقادپذیری هستم و خودخواه نیستم. اگر واقعا ایراد داشته باشد آن را برطرف می‌کنم اما اگر نابجا باشد با لحن خوشایند به طرف مقابل می‌فهمانم که احتمالا اشتباه از او بوده. من سابقا با بازیگری که نمی‌خواهم نامش را ببرم برای غذا دعوایم شده است!

رادان غذا را با ماست می خورد، شاکردوست عاشق کشک بادمجان است!

ذائقه بازیگران با مردم عادی خیلی فرق می‌کند. سر همین فیلم آقای مجتبی پیرزاده باید لاغر می‌شد و من باید فقط از چیزهایی استفاده می‌کردم که به روند لاغرشدنشان کمک می‌کرد. مثلا مرحوم شکیبایی غذاهایشان سرخ‌کردنی، خشک و نمک‌دار نبود.

من دفتری دارم و ذائقه‌های بازیگران را در آن یادداشت می‌کنم که اگر بخواهم دوباره با آنها کار کنم، بدانم چه غذایی باید برایشان درست کنم. مثلا آقای بهرام رادان حتما باید غذایشان را با ماست می‌خوردند.

آقای محمدرضا فروتن ذائقه خاصی داشت. غذای چرب نمی‌خورد و یک غذای معمولی را حتما با سبزیجات می‌خورد که من حتی ماستشان را هم با سبزیجات مختلف مزه‌دار می‌کردم. البته من چندین‌سال پیش با ایشان کار کردم و شاید الان ذائقه‌شان تغییر کرده باشد.

خانم گلاب آدینه عاشق کوفته‌هایی که من درست می‌کردم، بود. خانم الناز شاکردوست یا مارال فرجاد عاشق کشک‌بادمجانی بودند که من برایشان درست می‌کردم.

غذایم تا به حال شور  یا بی نمک نشده

بی نمک یا شور شدن غذا و یا سوختن آن در شغل ما خیلی طبیعی است و احتمالش خیلی زیاد است اما به جرأت می‌گویم که خدا را شکر تابه‌حال این اتفاق برای من نیفتاده است چون حواسم به همه چیز هست، اما اگر این اتفاق بیفتد، راهش را بلدم و برای آن فکر کرده‌ام.

اما برای اینکه مسیرم به راه دوم نرود، راه اول را خوب می‌روم. وقتی غذایی را درست می‌کنم و اگر شور شود یا خام بماند، می‌دانم چه کار کنم اما سعی می‌کنم این اتفاق نیفتد.

بازیگری هم کرده ام

پیشنهاد بازی داشته‌ام و بازی هم کرده‌ام. در سریال «سلام» چهار قسمت بازی کردم. ٧ قسمت هم دخترم بازی کرده است. در سریال «سلام» جلوی دوربین شله‌زرد درست کردم. در عراق هم پیشنهاد شد که زن عرب شوم اما چون هوا گرم بود و باید صورتم بسته می‌بود، نتوانستم با آن کنار بیایم اما خیلی دوست ندارم جلوی دوربین باشم.

به آتیلا پسیانی گفتم آشپز رستورانت نمی شوم

من در خانه هنرمندان یک‌ سال کار کردم. غذاهای ایرانی و سنتی درست می‌کردم و فروش خوبی داشتیم اما بعد از مدتی شرکا به مشکل خوردند و رستوران بسته شد. در رستورانی که من کار می‌کردم، آقای آتیلا پسیانی و تعداد دیگری از هنرمندانی که به آن رستوران می‌آمدند و دستپخت من را خورده بودند، به من پیشنهاد می‌دادند که اگر رستوران بزنند، من آشپزشان می‌شوم؟ من واقعیت را به آنها می‌گفتم که من سر پروژه‌های سینمایی می‌روم و به همین دلیل امکان دارد کارشان به مشکل بخورد.

مشتری های رستورانم رفتند

چند‌سال پیش هم رستوران و هم کترینگ زدم اما متاسفانه وقتی پروژه بهمان می‌خورد، رستوران را دست آشپز می‌سپردیم و از پروژه که برمی‌گشتیم غذاهای رستوران خراب شده بود. مشتری‌ها پریده بودند.

همین دلیل باعث شد که آن را جمع کنم. رستورانی داشتم که ۴۵ صندلی داشت و وقتی رفتم سر کار «چمران» و برگشتم، دیدم آشپز تمام مشتری‌ها را پرانده است و به این نتیجه رسیدم که قسمت نیست این کار را انجام دهم.

این پست توسط بخش ایرانی مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

بازیگران معروف سینمای ایران چه غذاهایی می خورند؟+خاطرات جالب خانم آشپز

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

وبگردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن