سلامت

با آب درمانی و فواید آن بیشتر آشنا شوید

مجله اینترنتی کولاک، ترجمه:محسن رضوی نیا

آب درمانی به کودکان و بزرگسالانی که ضعف عضلانی و حرکتی دارند کمک می کند. ایستادن و راه رفتن داخل آب، به آنها کمک می کند تا سطح وسیعی از سلامتیِ خود را بهبود ببخشند. در این مقاله با چگونگی این امر بیشتر آشنا می شوید.

تاریخچه ی آب درمانی

استفاده از آب برای درمان بیماری ها به دوران یونان باستان، مصر و روم بر می گردد و بخش جدایی ناپذیری از سیستم پزشکی سنتی محسوب می شود. همچنین شواهد تاریخی نشان می دهد که در چین و ژاپن از از چشمه های آب گرم برای حمام کردن استفاده می کردند. اما در قرن نوزدهم حمام کردن در چشمه های اب گرم به عنوان روشی درمانی معرفی شد. پدر روحانی “سباستین کنیپ” پس از کشف کاربرد سیستماتیک و درمانی آب، یک روش توان بخشی انقلابی را در سیستم پزشکی ثبت کرد. در آن زمان این سبک تنها توسط پزشکان اداره می شد.

آب درمانی چیست؟

آب درمانی، به آسانی داخل آب قرار گرفتن و راه رفتن در آن است. این امر برای بیماران فلج مغزی، آرتریت و بیماران رماتیسمی بسیار مفید است. آب درمانی با شنا متفاوت است و به دو صورت انجام می شود: ابتدا قرار گرفتن در آب داغ و یا در آب سرد. (آب داغ ماهیچه را آسوده می کند و برای درمان ورم مفاصل، روماتیسم، گردش خون ضعیف و ماهیچه های دردناک مناسب است و آب سرد محرک فعالیت های داخلیِ بدن است.) مرحله دوم، شامل تمرین های ویژه ای است که بر اساس علائم بیماری هر فرد تنظیم می شود. تمرینات شامل حرکات آرام، کنترل شده هستند. این تمرینات از آرام سازی بدن، کشش ملایم، تمرین های تقویتی در برابر آب و شناور سازی و حرکت در آب، تشکیل شده اند. آب درمانی اغلب در بخش فیزیوتراپی بیمارستان ها موجود است که در آن یک فیزیوتراپیست با آموزش تخصصی، تمرینات را ارائه می دهد. آموزش و پشتیبانی در زمینه ی نیاز هر یک از بیماران، متفاوت است.

فواید آب درمانی

آب درمانی نه تنها آرام بخش است بلکه می تواند سرگرم کننده هم باشد، (به خصوص برای کودکان). مهم تر از همه اینکه آب درمانی به قدرت، حرکت و تعادل بین گروه های ماهیچه ای ضعیف کمک می کند. این امر هم تناسب اندام و هم تحرک عمومیِ بدن را بهبود می بخشد. علاوه بر این، تنش ماهیچه را کاهش می دهد و درد را تسکین می بخشد. بسیاری از افراد برای درمان تسکین دردهایشان آب درمانی را انتخاب می کنند، چون آب درمانی به ترشح اندروفین کمک می کند و باعث کاهش تنش و درد می شود. حرکات و تمرینات آهسته در آب استرس را از بین می برد و در نتیجه به کاهش فشار خون بالا که ممکن از ناشی از استرس باشد، کمک می کند. آب درمانی، انقباض عضلانی را درمان می کند و آرامش بیشتری را به بدن منتقل می کند. از دیگر مزایای آب درمانی بهبود گوارش و متابولیسم است.

آب درمانی برای چه کسانی مفید است؟

انواع مختف آب درمانی وجود دارد، به این معنی که افراد زیادی با شرایط متفاوت می توانند از مزایای آب درمانی بهره مند شوند. برخی از این گونه ها عبارت است از: حمام و دوش و استنشاق بخار. آب درمانی معمولا برای آسیب های عضلانی و مفاصل استفاده می شود. همچنین برای بیماران CP بسیار مفید است. این امر به این دسته از بیماران کمک می کند تا سفتی عضلانی و یا بی ثباتی حرکات (ناخواسته) شان را کنترل کنند. آب درمانی همچنین می تواند برای بیماری هایی چون: دیستروفی عضلانی، ملتیپل اسکلورزیس و آلزایمر مفید باشد. کودکانی که مستعد از دست دادن قدرت، حجم عضلات و انعطاف پذیری خود هستند، به دلیل ناتوانی در حرکت به طور مستقل، از آب درمانی استفاده می کنند. چون آب عضلات آن ها را حمایت می کند، بنابراین می توانند اندام های خود را حرکت دهند.  حرکت خود به خودی در آب بیشتر از حرکت در خشکی است. تمرینات آب درمانی برای این دست از کودکان باعث کاهش تاثیرات منفی و کنترل تعادل در ماهیچه هایشان می شود. استفاده از آب گرم در یک محیط آرام بخش، باعث کاهش ناراحتی های جسمانی و حفظ دامنه ی وسیعی از حرکت می شود. شکی نیست که ویژگی های آب و آب درمانی این توانایی را دارد تا بر روی چهره ی یک کودک بیمار لبخند بنشاند. لبخندی که می تواند نقطه ی عطف و آرامبخش او باشد. آب درمانی برای بسیاری از کودکان و بزرگسالان یک راه عالی برای هدایت آنها به سمت یک زندگی سالم و فعال است.

منبع: prefectbalanceclinic/madeformovement

وبگردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن