تلویزیون

جزئیات مسابقه ایرانیش با اجرای پوریا پورسرخ + قوانین و راهنمای مسابقه

در این مطلب درباره جزئیات مسابقه ایرانیش با اجرای پوریا پورسرخ نوشته ایم. پوریا پورسرخ اجرای یک برنامه با عنوان “ایرانیش” را به عهده گرفت. یکی از بخش‌های این برنامه، مسابقه معروف “میلیونر شو” است که در ماه های آتی و در بستر فضای مجازی پخش خواهد شد.

طبق اعلام روابط عمومی برنامه “ایرانیش“، ساختار این مسابقه با نمونه‌های تولید شده داخلی و خارجی تفاوت هایی دارد. مهمترین تفاوت ایرانیش در نحوه انتخاب شرکت کنندگان است که با نمونه های پخش شده در تلویزیون کاملا متفاوت است. به نحوی که متقاضیان شرکت در مسابقه هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند.

تهیه‌کننده «ایرانیش» درباره مفهوم اسم این مسابقه و راهنمای اجرایی آن توضیحاتی به شرح زیر داد:

«همانطور که همه ما می‌دانیم با توجه به تهاجم شبکه‌های بیگانه به فرهنگ و سنت خانواده‌های ایرانی و کم رنگ شدن آداب و رسوم اصیل ایرانی وظیفه داریم به مردم خوب کشورمان یادآوری کنیم که آداب و رسوم و فرهنگ غنی و اصیل ایرانی، اسلامی در تمامی زمینه‌ها بهتر از نسخه خارجی آن است و به همین دلیل نام «ایرانیش» را با تاکید بر اینکه «ایرانیش بهتر از خارجیشه»، برای برنامه انتخاب کردیم و البته در کنار آن در طول مسابقه ما شاهد بازی های کاملا نوین در فضایی کاملا ایرانی هم مواجه خواهیم بود و این اعتقاد ماست که ایرانیش بهتر است.

«ایرانیش» اولین مسابقه ایرانی تلویزیون است که صفر تا صد آن ایرانی است و هیچ الگوبرداری از مسابقه‌های دیگری که در دنیا ساخته می شود نداشته است. حتی در دکور برنامه نیز المان‌های ایرانی را به کار برده‌ایم.

دست اندرکاران برنامه ایرانیش اعلام کرده اند حضور در این مسابقه صرفاً به تلاش، کوشش و بررسی دقیق منابع سوالات وابسته است و هیچ هزینه ای از شرکت کنندگان دریافت نخواهد شد.

مسابقه ایرانیش با اجرای پوریا پورسرخ
مسابقه ایرانیش با اجرای پوریا پورسرخ

قوانین مسابقه ایرانیش

 

  • نفرات اصلی هر تیم شامل ۳ نفر آقا و ۲ نفر خانم است.
    در قوانینِ حضورِ تیم های شرکت کننده در مسابقه ایرانیش، با توجه به اینکه نفرات مسابقه دهنده در هر تیم ۵ نفر از افراد یک خانواده شامل پدر، مادر و ۳ فرزند می باشند، چنانچه خانواده ای دارای ۳ فرزند به بالا باشد و فرزندان متاهل باشند، می تواند این فرزندان و یا همسران ایشان را به عنوان ارزش افزوده تیم خود و در جایگاه یار ذخیره به همراه داشته باشد تا در فرصت های مقتضی با حضور این فرزندان و یا همسرانشان در میدان مسابقه توانمندی های بیشتری از خانواده موصوف به نمایش درآید.
  • همه ی اعضا از یک خانواده بوده و یا با هم نسبت خانوادگی داشته باشند.
  • الزاما بانوان گروه با یکی از آقایان محرم باشند. هر تیم اجازه دارد ۲ نفر از دیگر اعضای خانواده را به عنوان یار ذخیره در کنار خود داشته باشد
  • اعضای دو تیم از ۱۵ سال به بالا انتخاب شوند.
  • این مسابقه با محوریت بازی های ایرانی در حوزه های میدانی و اطلاعات عمومی انجام می شود.
  • پیشنهاد می شود از افراد با آمادگی جسمی و ذهنی مناسب ، در تیم ها استفاده شود.
  • بانوان عزیز با رعایت موازین اسلامی و ملی تلویزیون در مسابقه حاضر شوند.
  • در صورتی که اعضای گروه دچار بیماری خاصی هستند در ستون ویژه با شرح کامل اعلام فرمایید.

آغاز تصویربرداری ایرانیش

با بازدید مدیران شبکه دو سیما از‌ لوکیشن‌ «ایرانیش» این مسابقه تلویزیونی وارد فاز تولید شد تا ثابت کند «ایرانیش بهتر از خارجیشه»؛ مسابقه ای که با اجرای پوریا پورسرخ می کوشد از طریق بازی های قدیمی هویت ایرانی را زنده کند.

به گزارش روابط عمومی این برنامه، مدیر شبکه دو در حاشیه بازدید از لوکیشن «ایرانیش» تاکید کرد: ان شاءالله این مسابقه بتواند ذائقه مخاطب ایرانی را برای چشیدن طعم ایرانی در وجوه مختلف زندگی شیرین و شیرین تر کند. حالا که در آستانه برداشتن گام نهایی برنامه هستیم آرزو می کنم این برنامه بتواند گام موثری بردارد.

وی افزود: اگر بخواهیم از سرزمین ایران سخن بگوییم با یکی از کهن سال ترین زیست بوم های بشر در کره زمین مواجهیم که به لحاظ تمدن ۱۰، ۱۲ هزار ساله اش شناخته می شود. امروز تنها روی بخشی از دیرینگی، عمق و عظمت فرهنگی و تمدنی سرزمینمان کار کرده ایم و هرچقدر بیشتر درباره ایران بدانیم بیشتر به خود کمک کرده ایم تا دیرپا، سربلند و با عزم راسخ ایرانی بمانیم.

فصل اول «ایرانیش» را همزمان با تحویل سال آینده به پایان می بریم

در بخش دیگری از این مراسم حبیب میدانچی مدیر طرح و برنامه و گروه اجتماعی شبکه دو سیما اعلام کرد: به زودی ضبط مجموعه را آغاز می کنیم و همه با انرژی خوب به کار ادامه می دهند. البته که کلیه نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت می شود و با توجه به مصوبه های وزارت بهداشت جلو می رویم و امیدواریم به مرور همراهی تعداد بیشتری از تماشاگران را داشته باشیم اما در هفته های اول حجم حضور مردم در استودیو بالا نخواهد بود.

وی افزود: «ایرانیش» در ۶۵ قسمت که به صورت هفته ای دو بار روی آنتن می رود، تا پایان سال با ما خواهد بود. تابستان، پاییز و زمستان را در پیش رو داریم و در ۳۹ هفته پیش رو پخش برنامه ادامه دارد و فصل اول آن را مقارن با برنامه های تحویل سال آینده به پایان خواهیم برد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه دو ادامه داد: مراحل مسابقه و افرادی که در این ۶۵ قسمت با هم رقابت می کنند دقیقا شبیه یک لیگ جام حذفی فوتبال است. بیش از ۳۰ تیم با یکدیگر رقابت می کنند که در نهایت به ۱۵ تیم تبدیل می شوند. در هر مرحله بازی ها متناسب با گروه هایی که شرکت می کنند و با اعضای خانواده تغییر می کند و مناسب سازی خواهد شد. در نهایت یک فینال فینالیست ها در ۶۴ امین قسمت پخش خواهد شد.

میدانچی یادآور شد: اینکه می گوییم ۶۵ قسمت به این دلیل است که قسمت اول ایرانیش یک معارفه است. یعنی عملا در قسمت اول خانواده ها با هم رقابت نمی کنند. یک سری از هنرمندان و افراد صاحب فکر و اندیشه که هم می توانند مسابقه را بهتر برای مردم معرفی کنند و هم می توانند جذابیت های آن را بازگو کنند با ما همراهی می کنند. ۶۴ قسمت دیگر لیگ حذفی مسابقه است.

مسابقه ای با بزرگترین دکور که صفر تا صد آن ایرانی است

سپس احسان ارغوانی تهیه کننده «ایرانیش» نیز در سخنانی گفت: به اذعان پیمان قانع ما بزرگترین دکور را در میان برنامه ها با ۲ هزارو ۸۰۰ متر داریم است و تنها برنامه ای هستیم که صفر تا صد تولید آن با خودمان بوده؛ به این معنا که از هیچ برنامه خارجی الگو نگرفته ایم و «ایرانیش» تقلید برنامه دیگری نیست بلکه کاملا ایرانی است.

وی درباره انگیزه هایش از ساخت این برنامه افزود: بعد از برنامه «امروز هنوز تمام نشده» دریافتم قشر زیادی از مخاطبان برنامه کسانی هستند که هویت ملی شان را گم کرده اند و در بسیاری از زمینه ها از جمله لباس، موسیقی و… دنبال هویت خود می گردند. از آنجا این ایده شکل گرفت که سراغ ساخت یک برنامه با ماهیت ایرانی برویم و به مرور پس از مشورت ها در اتاق فکر به این نتیجه رسیدیم که به سراغ یک مسابقه برویم.

پوریا پورسرخ همه ملاک های ما را داشت

او همچنین درباره انتخاب مجری توضیح داد: با خیلی از دوستان مذاکره کردم. چند چیز برایم خیلی مهم بود. یکی از ملاک ها چهره بودن هم بود اما صرفا به دنبال چهره نبودیم. این برایمان مهم بود که چهره ای باشد که مقبول خانواده ها باشد. از کسانی باشد که خانواده ها بتوانند با او ارتباط برقرار کنند. دنبال چهره ای بودیم که تحصیلات عالیه داشته باشد تا بتوانیم بگوییم که بچه ها در هر صنفی که می روند باید تحصیلاتشان را ادامه بدهند.  پوریا این فاکتور را داشت. یکی دیگر از فاکتورها متاهل بودن بود. پوریا هم تازه متاهل شده بود. بازی ها را بارها با حضور پوریا با هم بررسی کردیم. مجری یک طورهایی حاکم و داور بازی می شود و گاهی پوریا می گفت من در سفر با خانواده ام این بازی را بازی می کنم. در نتیجه دیدیم او بهترین گزینه اجرا است.

ارغوانی در پایان اعلام کرد: امیدوارم از ۲۰ تیرماه پخش برنامه به صورت دو روز هفته آغاز بشود و احتمالا دوشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها ساعت ۲۳ به مدت ۷۵ تا ۹۰ دقیقه پخش خواهیم داشت.

پوریا پورسرخ بازیگر محبوبی که حالا با «ایرانیش» مجری گری را هم تجربه می کند، درباره حضور خود در این مسابقه بیان کرد: این مسابقه کاملا ایرانی است و خانواده ها در آن شرکت میکنند، من هم در اجرایم از فضای رسمی دور می شوم و دلم می خواهد خانواده ها مرا جزو خودشان بدانند.

اولویتم در اجرا ایجاد محیط دوستانه است

مجری «ایرانیش» تاکید کرد: شیوه ای که در اجرا برای خودم در نظر دارم همان شیوه ای است که در زندگی شخصی ام دارم. بنابراین بیشتر حواسم به این است که محیط دوستانه ای در این برنامه فراهم کنم تا اینکه فن بیان اولویتم باشد. چون اگر این برنامه به فن بیان یا مسائلی که جزو ویژگی های مجریان برتر است، نیاز داشت قطعا آنقدر مجری خوب در کشور داریم که اصلا به من به عنوان گزینه اجرا فکر نمی شد.

پورسرخ اذعان کرد: به واسطه تجربه و شناختی که مردم از من دارند تلاش می کنم این برنامه و بازی هایش دیده شود. این مسابقه خانوادگی است و مرا باید به عنوان یک عضو خودشان قبول کنند. من آدم اصولا اهل تحقیقی هستم و برای اجرا هم با فرزاد حسنی، هیراد حاتمی و نیما کرمی در این مورد مشورت کرده ام.

بزرگترها بدانند آمده ام تا از آنها یاد بگیرم

او در پایان گفت: من فرمت زورخانه را اجرا می کنم. سرم را پایین می اندازم و تعظیم می کنم. اول گوشه می ایستم و بعد وسط می روم. سعی می کنم آداب را رعایت کنم. سعی می کنم با احترام به دوستان به ویژه کسانی که بزرگ تر هستند بگویم که بدانند من آمده ام تا از آنها یاد بگیرم.

در این بازدید همچنین بازی هایی چون یه قل دو قل، گردو شکستن، خروس‌جنگی (تن به تن) و ادا بازی که جزو بخش های برنامه هستند برای مهمانان توضیح داده شدند.

سیدمحمود اسلامی مدیرکل مالی و اداری معاونت سیما، حمیدرضا دیبایی قائم مقام شبکه دو و محسن آزادی سردبیر و نویسنده برنامه از جمله حاضران در این مراسم بودند.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن