سینماسینمای ایران

دلیل تحریم اختتامیه جشنواره فجر ۹۸ توسط عوامل روز صفر چه بود؟

در این مطلب، توضیحاتی درباره علت غیبت عوامل فیلم روز صفر به کارگردانی سعید ملکان، به نویسندگی سعید ملکان و بهرام توکلی و به تهیه‌ کنندگی سعید ملکان در اختتامیه جشنواره فیلم فجر ۹۸ خواهیم داشت! با ما همراه باشید. در حالی که غیبت عوامل فیلم سینمایی ” روز صفر ” در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر ۹۸ و دریافت نکردن هیچکدام از سیمرغ‌ های این فیلم جنجال‌ ساز شده است، عوامل فیلم سینمایی ” روز صفر ” در بیانیه‌ ای علت تصمیم‌ خود را اعلام کردند!

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، شاهد یک اتفاق نادر و شگفت‌آور بود؛ در حالی که فیلم «روز صفر» در ۹ شاخه نامزد دریافت سیمرغ شده بود و در بین نامزدهای بخش نگاه نو هم قرار داشت، هیچ یک از عواملش در این مراسم حضور نداشتند.

در بیانیه عوامل فیلم سینمایی ” روز صفر ” آمده است: ” خواستیم در کنارِ مدیران‌ فرهنگی قرار نگیریم که اصرار بر جاانداختنِ مسیری دارند که شایسته‌ ی سینمای ایران نیست. مسیری که پر از باج‌ دهی و تکریم کسانی‌ ست که با پنجه کشیدن به صورت سینما باعث منفور شدن همکاران سینمایی، نزد مردم می‌ شوند.

با سپاس از داوران و احترام به انتخاب‌ های شان و با آگاهی از برنده شدن در ۵ رشته ترجیح دادیم در مراسمِ اختتامیه شرکت نکنیم تا برای آیندگان جوابی داشته باشیم که ما شریکِ این بی‌ فرهنگی‌ ها و ترویجِ رویه‌ هایِ غلط نیستیم. سینما و مردم، تحریم شدنی نیستند. “

در انتها بد نیست بدانید فیلم سینمایی ” روز صفر ” در بخش های زیر صاحب سیمرغ بلورین شد:

بهترین طراحی لباس 

  • برنده: امیر ملک‌ پور برای فیلم روز صفر

بهترین جلوه‌ های ویژه میدانی

  • برنده: محسن روزبهانی برای فیلم روز صفر

در این مراسم، ابتدا نام سعید ملکان (کارگردان و تهیه‌کننده) به عنوان برنده بخش نگاه نو اعلام شد که او در سالن همایش‌های برج میلاد حضور نداشت تا روی صحنه برود. در ادامه، سیمرغ بلورین جلوه‌های ویژه میدانی به محسن روزبهانی و سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس به امیر ملک‌پور برای فیلم «روز صفر» تعلق گرفت که آن‌ها هم مانند دیگر عوامل فیلم در سالن حضور نداشتند.

هنوز معلوم نیست عوامل فیلم «روز صفر» به ویژه کارگردان و تهیه‌کننده آن که حضوری پُر رنگ در روزهای برگزاری سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر و نشست‌های خبری و اکران‌های مردمی داشتند، چرا مراسم اختتامیه را تحریم کرده‌اند.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن