گوناگون

سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود ؟ + کدام بانک بیشتر سود می دهد؟

سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود ؟ + کدام بانک بیشتر سود می دهد؟ جدیدترین خبرها و جزئیات از نرخ سود بانکی امسال در این مطلب سود بانکی در هر سال نسبت به تورم کم یا زیاد می شود. اگر شما نیز به دنبال این هستید ببینید که کدامیک از بانک ها بیشترین سود بانک را پرداخت می کند و یا فرمول محاسبه سود بانکی چگونه است ؟ این مطلب را از دست ندهید!

سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود
سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود

به آخرین اخبار مربوط به سود بانکی, نرخ سود بانکی, سود سپرده بانکی, جدیدترین نرخ سود بانکی, فرمول محاسبه سود بانکی, بیشترین سود بانکی در سال ۹۸, بیشترین سود بانکی در سال ۹۹, سود بانکی پاسارگاد, بیشترین سود بانکی سال ۹۸, بیشترین سود بانکی سال ۹۹, بالاترین سود بانکی ۹۸, بالاترین سود بانکی ۹۹, بیشترین سود بانکی ۹۸, بیشترین سود بانکی ۹۹, جدول نرخ سود بانک ها می پردازیم.

 هر بانک به ۱۰۰ میلیون تومان سپرده ماهانه چقدر سود می‌دهد؟

طبق مصوبه شورای پول و اعتبار حداکثر سود سپرده‌های بانکی ۱۵ درصد، آن هم سالانه است، اما در عمل بانک‌ها چه میزان سود سپرده می‌دهند؟

نتیجه استعلام از نرخ سود بانک‌ها را در این اینفوگرافیک ملاحظه کنید.

سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود
سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود

 

سقف سود سپرده‌های بانکی چقدر است؟

طبق آخرین مصوبات شورای پول و اعتبار در حال حاضر سود عادی سپرده‌های کوتاه‌مدت بانک‌ها و مؤسسات مالی ۱۰ درصد و سود سپرده‌های بلندمدت ۱۵ درصد تعیین‌شده است. اما سقف سود پرداختی این سپرده‌ها، مغایر با این ارقام است و شما می‌توانید با افتتاح حساب کوتاه‌مدت یا بلندمدت در برخی بانک‌ها و مؤسسات مالی، تا سقف ۲۰ درصد سود دریافت کنید. البته درصورتی‌که رقم سرمایه‌گذاری شما میلیاردی باشد، می‌توانید با مذاکره با مدیران برخی بانک‌ها و مؤسسات مالی از سود ترکیبی تا سقف ۲۳ درصد هم دریافت کنید.

کدام سپرده‌های کوتاه‌مدت بیشترین سود پرداختی را دارد؟

اگرچه ماه شمار شدن سود حساب‌های کوتاه‌مدت، تا حدود زیادی از جذابیت این حساب‌ها کم کرد اما برخی بانک‌ها و مؤسسات سعی کرده‌اند تا با بالا بردن سود این حساب‌ها، سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در حساب‌های کوتاه‌مدت ترغیب کنند. در حال حاضر نرخ سود حساب کوتاه‌مدت در بانک آینده (۲۰ درصد)، پارسیان (۲۰ درصد)، مهر اقتصاد (۲۰ درصد)، ایران‌زمین (۱۸ درصد)، سرمایه (۱۸ درصد)، مسکن (۱۶ درصد)، موسسه نور (۲۰ درصد) و موسسه کوثر (۱۹٫۹۹ درصد) تعیین‌شده است.

بانکسود کوتاه‌مدتحداقل سرمایه‌گذاری
آینده۲۰۱ میلیون تومان
پارسیان۱۹۵ میلیون تومان
مهر اقتصاد۱۵۱ میلیون تومان
ایران‌زمین۱۵۱ میلیون تومان
سرمایه۱۸۱۰ میلیون تومان
مسکن۱۵۱ میلیون تومان
موسسه نور۲۰۱ میلیون تومان
موسسه کوثر۱۹٫۹۹۱ میلیون تومان

 توضیح:

  • بانک آینده: در «طرح شتاب» که به نوعی حساب بلندمدت هم محسوب می‌شود، بعد از یک‌ماه می‌توان به حساب دسترسی داشت. برداشت از حساب هم بدون نرخ شکست است.
  • بانک پارسیان: در پرداخات سود ۱۹ درصدی، تا دو ماه نمی‌توان از حساب برداشت کرد و بعد از دو ماه هم بدون نرخ شکست می‌توان به حساب دسترسی داشت.

کدام بانک‌ها بیشترین سود سپرده یک‌ساله را پرداخت می‌کنند؟

در حال حاضر بیش از ۱۵ بانک و موسسه مالی (آینده، گردشگری، اقتصاد نوین، ایران‌زمین، تجارت، رفاه کارگران، دی، سامان، سرمایه، شهر، صادرات، پارسیان، پاسارگاد، قوامین، ملی، مؤسسات توسعه، نور و ملل) حساب‌های یک‌ساله با نرخ سود ۲۰ درصدی افتتاح می‌کنند که البته شرایط و جزئیات متفاوتی ازجمله حداقل مبلغ افتتاح حساب و نرخ شکست دارند. برخی از حساب‌های یک‌ساله قابلیت واریز و برداشت و بستن بدون ضرر و زیان حساب بعد از یک ماه را دارند که درواقع حکم حساب کوتاه‌مدت را برای مشتری پیدا می‌کنند.

بانکسود بلندمدتحداقل سرمایه‌گذارینرخ شکست
گردشگری۲۰یک میلیون تومانبعد از یک ماه بدون نرخ شکست
اقتصاد نوین۲۰۵ میلیون تومانبین یک تا ۳ ماه: ۱۵ درصد، بین ۳ تا ۶ ماه: ۱۷ درصد و بین ۶ تا ۱۲ ماه: ۱۸٫۵ درصد
ایران‌زمین۲۰۱۰ میلیون تومانقبل از ۳ ماه ۱۵ درصد و بعد از ۳ ماه ۱۹ درصد
تجارت۲۰۲ میلیارد تومان۱ تا ۶ ماه ۱۴ درصد و بعد از ۶ ماه بدون نرخ شکست
دی۲۰۱۰ میلیون تومانقبل از ۳ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۳ ماه بدون نرخ شکست
سامان۲۰۱ میلیارد تومانقبل از موعد یک‌ساله ۱۴ درصد
سرمایه۲۰۳۰ میلیون تومانقبل از ۳ ماه ۱۷٫۵ درصد و بعد از ۳ ماه بدون نرخ شکست
شهر۲۰۵۰ میلیون تومانبعد از یک ماه بدون نرخ شکست
پارسیان۲۰یک میلیارد تومانقبل از ۶ ماه ۹٫۵ درصد و بعد از ۶ ماه بدون نرخ شکست
پاسارگاد۲۰۳۰۰ میلیون تومانقبل از ۳ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۳ ماه بدون نرخ شکست
قوامین۲۰۲۰ میلیون تومانقبل از  یک ماه ۱۹ درصد
ملی۲۰۱۰۰ میلیونقبل از ۳ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۳ ماه بدون نرخ شکست
آینده۲۰۱۵ میلیونبعد از یک ماه بدون نرخ شکست
رفاه کارگران۲۰۵۰ میلیونقبل از یک سال ۱۰ درصد
موسسه نور۲۰یک‌میلیونبعد از یک ماه بدون نرخ شکست
موسسه ملل۲۰یک‌میلیونبعد از یک ماه بدون نرخ شکست
موسسه توسعه۲۰۵۰۰ میلیونقبل از یک سال ۱۰ درصد

کدام حساب سپرده یک‌ساله به‌صرفه‌تر است؟

درصورتی‌که مبلغ سرمایه‌گذاری شما کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان باشد، شما می‌توانید در بانک و مؤسسات، آینده، ایران‌زمین، دی، سرمایه، رفاه کارگران، شهر، قوامین، گردشگری، نور و ملل حساب سپرده یک‌ساله با نرخ سود ۲۰ درصد افتتاح کنید. البته این نکته مهم را در نظر باید بگیرید که در صورت افتتاح حساب در بانک‌های شهر، گردشگری، آینده، و مؤسسات نور و ملل بعد از یک ماه و در بانک‌های دی و سرمایه بعد از ۳ ماه امکان برداشت یا بستن حساب بدون نرخ شکست (ضرر و زیان ناشی از بستن حساب زودتر از موعد یک‌ساله) برای سرمایه‌گذار وجود دارد که شاید جذابیت‌های بیشتری را برای سرمایه‌گذاری ایجاد کند.

حساب‌های سپرده یک‌ساله با نرخ سود متوسط

برخی بانک‌ها و مؤسسات مالی حساب سپرده بلندمدت یک‌ساله با نرخ سود متوسط ۱۸ درصدی را برای سرمایه‌گذاری مشتریان احتمالی خود در نظر گرفته‌اند. درصورتی‌که مبلغ سرمایه‌گذاری شما کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد، امکان افتتاح حساب در بانک‌های خاورمیانه، کارآفرین، کشاورزی و موسسه کوثر را دارید. اگر هم مبلغی که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفتید بیش از ۵۰ میلیون تومان است، بانک سینا نیز به پیشنهادهای سرمایه‌گذاری شما اضافه می‌شود. نکته مهم اینکه تمامی این حساب‌ها دارای نرخ شکست هستند و در صورت برداشت یا بستن حساب شامل ضرر و زیان می‌شوند.

بانکسود بلندمدتحداقل سرمایه‌گذارینرخ شکست
توسعه تعاون۱۸۱۰۰ هزار تومانقبل از یک سال ۱۰ درصد
خاورمیانه۱۸یک‌میلیون تومانقبل از موعد یک‌ساله ۱۰ درصد
سینا۱۸۲۰ میلیون تومانقبل از ۳ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۳ ماه ۱۶ درصد
کارآفرین۱۸۱ میلیون تومانقبل از ۳ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۳ ماه ۱۵ درصد
کشاورزی۱۸۱ میلیون تومانقبل از ۶ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۶ ماه ۱۴ درصد
موسسه کوثر۱۸۱ میلیون تومانقبل از موعد یک‌ساله با نرخ سود ۸ درصد

کدام بانک‌ها کمترین سود سپرده را دارند؟

در حال حاضر و طبق اعلام شعب، بانک‌های مسکن، انصار، توسعه صادرات، حکمت ایرانیان، صنعت و معدن، مهر اقتصاد و پست‌بانک هیچ‌گونه طرح خاصی برای پرداخت سقف سود سپرده ندارند و سپرده‌های بلندمدت یک‌ساله تمامی این بانک‌ها با نرخ سود ۱۵ درصد قابل‌افتتاح است.

نرخ سود گواهی سپرده بانک‌ها چقدر است؟

بانک‌های صادرات، سپه و ملت در کنار افتتاح حساب کوتاه‌مدت و بلندمدت، در حاضر امکان صدور اوراق گواهی سپرده را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند. اوراق گواهی سپرده صادرات با سود ۲۰ درصد و نرخ شکست ۱۰ قبل از شش ماه و ۱۴ ماه بعد از شش ماه و اوراق گواهی سپرده بانک ملت و اوراق گواهی سپرده سپه با سود ۱۸ درصد و نرخ شکست ۱۰ درصد قبل از یک سال، عرضه می‌شوند. نکته مهم اینکه در صورت پر شدن سقف صدور، امکان عرضه اوراق برای مشتریان وجود در شعبات مختلف وجود ندارد.

بانکسود اوراقنرخ شکست
صادرات۱۸قبل از موعد یک‌ساله نرخ شکست ۱۰ درصد
ملت۱۸قبل از موعد یک‌ساله نرخ شکست ۱۰ درصد
سپه۱۸قبل از موعد یک‌ساله نرخ شکست ۱۰ درصد

هم‌زمان با سود سپرده از خدمات بیمه‌ای و تسهیلات استفاده کنید

سپرده‌گذاری در برخی بانک‌ها علاوه بر دریافت سود، می‌تواند امتیاز و خدمات دیگری را هم برای شما داشته باشد. به‌طور مثال شما با سرمایه‌گذاری و افتتاح سپرده در بانک‌های پاسارگاد، پارسیان، ملت، آینده و سامان می‌توانید از خدمات بیمه‌ای توأم با سپرده نیز استفاده کنید. دریافت تسهیلات به پشتوانه سپرده‌گذاری نیز، ازجمله دیگر خدماتی است که با سپرده‌گذاری در بانک‌هایی چون سینا، گردشگری، ایران‌زمین و صادرات می‌توانید از آن بهره‌مند شوید و معادل ۷۰ تا ۱۰۰ درصد سپرده خود وام بگیرید.

رقابت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سپرده‌های بانکی

زمانی که برای افتتاح سپرده به شعب مختلف بانک‌ها مراجعه می‌کنید، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها یکی از پیشنهادهایی است که با آن مواجه می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها اگرچه سود ثابتی را برای مشتری پیش‌بینی نمی‌کنند اما معمولاً در پرداخت سود ماهیانه رقابت سختی با سود سپرده‌ها دارند و سعی می‌کنند از سقف سود سپرده‌ها سبقت بگیرند! با بررسی اجمالی میانگین سود پرداختی یک‌ساله صندوق‌ها می‌توانید سوددهی آن‌ها را با سود ثابتی که سپرده‌های یک‌ساله برای شما تعیین می‌کنند، مقایسه کنید.

تاثیر کرونا بر سود بانکی

کرونا اگرچه سختی‌های بسیاری را برای اقتصادهای دنیا داشته؛ اما منجر به صدور یک تصمیم مشترک از سوی رؤسای کل بانک‌های دنیا شده و آن، کاهش نرخ بهره بانکی است. حال خبرها از نظام بانکی، حکایت از تصمیم شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی از اول اردیبهشت ماه پیش رو، دارد.

در جلساتی که از سوی عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با مدیران عامل نظام بانکی برگزار شده، موضوع کاهش نرخ سود بانکی مطرح و تا حدود زیادی مورد توافق واقع شده است.

پیشنهادات بانک مرکزی برای این موضوع، ابعاد چندجانبه ای دارد :

بر اساس پیشنهاد بانک مرکزی، ایجاد حساب‌های پشتیبان به طور کامل همچنان ممنوع بوده و هیچ بانکی مجاز به داشتن حساب پشتیبان نیست.

در این بسته سیاستی ، کماکان پرداخت سود سپرده روزشمار ممنوع است و آن گونه که در بسته مذکور آمده است، نرخ ابلاغیه بانک مرکزی برای سپرده‌های بلندمدت یک ساله به میزان ۱۵ درصد باید رعایت گردد.

همچنین در این بسته پیش بینی شده به دلیل جلوگیری از جابجایی سپرده‌ها، نرخ سود سپرده‌های بلند مدت یکساله اشخاص حقیقی در گام اول از تاریخ ۱ اردیبهشت ۹۹ از ۱۷ و نیم درصد تجاوز نکند و بانک‌ها طی سال ۹۹ ترتیبی اتخاذ نمایند تا نرخ این دسته از سپرده‌ها با نرخ بانک مرکزی تطبیق داده شود.

نرخ سود سپرده‌های بلند مدت  یکساله اشخاص حقوقی از اول اردیبهشت ماه ۱۵ درصد تعیین و اعمال می‌گردد. همچنین نرخ سود سپرده‌های بانک‌ها نیز، همچنان ماه شمار خواهد بود. حداقل ماندگاری برای تعلق سود سپرده‌های کوتاه مدت یک ماه (سی روز) تعیین شده است. موضوع تغییر نرخ سود سپرده‌ها، بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار صورت خواهد گرفت.

بانک مرکزی برنامه ای برای تغییر نرخ سود سپرده‌ ها ندارد!

در پی انتشار متن پیشنهادی یکی از بانک‌ های خصوصی در فضای مجازی در مورد نرخ سپرده‌ های بانکی، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: ” بانک مرکزی برنامه‌ ای برای تغییر در نرخ سود سپرده‌ ها ندارد.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن