اخبار داغ

ماجرای خودکشی مردم در مناطق سیل زده خوزستان چه بود ؟

مجله اینترنتی کولاک :‌ سیل یکی از حوادث پیش بینی نشده طبیعت است که مخاطرات بسیار بدی برای انسان ها در مناطق مسکونی ندارد ، این پدیده طبیعی علاوه بر آسیب مادی و خرابی های بسیار ، تاثیرات بدی در روان مردم مناطق سیل زده دارد .

 

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به افزایش خودکشی ناشی از تبعات زلزله کرمانشاه گفت:افزایش آمار خودکشی نمونه ای از تبعات اجتماعی ناشی از پدیده های طبیعی است که باید کارشناسان خوزستان با توجه به سیل اخیر مراقب آن باشند.

به گزارش ایرنا صادق کریمی کیا روز دوشنبه در نشست کارگروه زنان با حضور سمن ها که در محل سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان و با حضور معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد بیان کرد: سیل همچنان در استان خوزستان جاری است و با توجه به خسارت های ناشی از آن تعداد زیادی از منازل مردم روستایی آسیب دیده است.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از روستاهای استان نیاز به جابجایی دارند و تعدادی هم طی مدت زمانی مورد بازسازی قرار می گیرند، گفت: در زمینه جابجایی ها باید تاکید کرد که این امر موضوعی پیچیده است و نمی توان اهالی یک روستا را صرفا بر اساس یک بخشنامه اداری جابجا کرد.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان تاکید کرد: مداخلات تاب آوری و بازتوانی می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی در این زمینه موثر باشد.

دبیر شورای اجتماعی و فرهنگی استان خوزستان با بیان اینکه نگهداشتن روستاییان که به واسطه زراعت و استفاده از احشام دارای اقتصاد مولد بوده اند، کار سختی است، گفت: زنان و کودکان سیل زده در معرض بیشترین آسیب های اجتماعی هستند که برای کاهش آن نیاز است از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای بازتوانی اجتماعی و روانی آنها استفاده کرد.

ورود تسهیلگران در روستاهای آسیب دیده

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان با اشاره به وجود ۱۲۳ دفتر تسهیل گری در سطح شهرهای استان، یادآور شد: با توجه به موفقیت این دفاتر در حوزه های مختلف برنامه ریزی های لازم انجام شده تا تسهیلگران در مناطق روستایی نیز مستقر شوند و به ارائه خدمات بپردازند.

کریمی کیا ادامه داد: بخشی از منابع لازم در این راستا تامین شده است اما همچنان به مشارکت سازمان های مردم نهاد نیاز است و در همین رابطه تقاضا می شود که حمایت های مالی از سوی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری صورت بگیرد.

وی به حضور یکهزار گروه جهادی برای بازسازی مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: این گروه ها در قالب گروه های ۱۵ نفره در روستاها مشغول فعالیت می شوند که مراحل ساماندهی آنها در حال انجام است.
به گفته وی، خوزستان دچار معضلات اجتماعی در حوزه هایی مثل حاشیه نشینی و دیگر آسیب ها است که با وقوع سیل این شرایط پیچیده تر شد.

بیشترین آمار زنان سرپرست خانوار در خوزستان

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان بدون ذکر آمار مشخص از مجموع زنان سرپرست خانوار در استان، گفت: خوزستان با رتبه ۲۰۰ درصد نسبت به دیگر استانهای کشور بیشترین جمعیت زنان سرپرست خانوار را دارد.

کریمی کیا گفت: به عنوان مثال یکی از شهرستان ها خوزستان به تنهایی به اندازه کل جمعیت زنان سرپرست خانوار یکی از استان ها کشور جمعیت دارد.

وی به جمعیت ۵۰۰ هزار نفری استان تحت پوشش نهادهای حمایتی اشاره کرد و بیان کرد: تعداد قابل توجه ای از این افراد را زنان و کودکان تشکیل می دهند.

به گفته کریمی کیا، خوزستان دومین استان حاشیه نشین کشور بعد از خراسان رضوی است.

همکاری ۳۰۰ روانشناس با سازمان های مردم نهاد

نماینده سازمان ‌های مردم نهاد خوزستان در این نشست نیز از همکاری ۳۰۰ نفر از روانشناسان کشور با سمن ها خبر داد و گفت: این افراد داوطلبانه مراجعه کرده اند و به صورت گروهی در حال خدمت رسانی هستند.

سیروس داوودی یادآور شد: سازمان های مردم نهاد آمادگی دارند تا در مناطق آسیب دیده با قرارگاه بازسازی همکاری کند.

این فعال حوزه سازمان های مردم نهاد یادآور شد: با مشارکتی که صورت گرفت بخشی از کمک های مردمی از طریق سمن ها جمع آوری و در اختیار جمعیت هلال احمر استان قرار گرفت.

وی به توزیع۱۱۰ هزار وعده غذا در محل های اسکان سیل زدگان اشاره کرد و گفت: علاوه بر این نیز تیم های پزشکی و مامائی سازمان های مردم نهاد در مناطق حضور پیدا کردند.

بر اساس این گزارش، همزمان با بحران سیل در استان خوزستان خانه سازمان های مردم نهاد اقدام به تشکیل تیم های، سیلاب، نجات غریق، محیط زیست و کارگروه امداد و روانشناسی کرد.

سیلاب که با طغیان رودخانه های کرخه ، دز و کارون از روزهای آغازین فروردین شروع شد حدود ۴۰۰ هزار نفر را در مناطق روستایی و شهری ۱۲شهرستان خوزستان درگیر کرد.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن