اخبار داغ

ماجرای مقایسه جنجالی مردم ایران و چین توسط وزیر نیرو چه بود ؟

مجله اینترنتی کولاک : اردکانیان وزیر نیرو در مصاحبه ای جنجالی عنوان کرد :چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛  ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم ! این اظهارات آقای وزیر در فضای مجازی واکنش های منفی زیادی را در پی داشته است .

اردکانیان: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم«رضا اردکانیان»، وزیر نیرو، به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با انتقاد از زیاد بودن مصرف انرژی در ایران گفته است:

«علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.»

وی می افزاید: ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.

اردکانیان در این مصاحبه از گران شدن تعرفه‌های مصرف آب و برق برای مشترکان پرمصرف نیز خبر داده است.

*حرف‌های وزیر نیرو در حالی است که انتظار مصرف یک وعده غذا توسط مردم ایران یک انتظار غلط و بیجاست زیرا شکاف درآمدی و قیمت کالری در ایران در رتبه‌ای بسیار بهتر از کشور چین قرار دارد. (چینی‌ها در ضریب جینی و ایضا در میزان شیوع فقر مطلق از ایرانی‌ها پایین‌تر هستند)

به سخن دیگر اینکه طبیعی است که ایرانی‌ها بیشتر غذا مصرف کنند و بیشتر لباس بپوشند زیرا شاخص‌های اقتصاد کلان ایران علیرغم تمام سیاه نمایی‌ها در وضعیت مطلوبی قرار دارد و اگرچه با مشکلاتی مثل گرانی مواجه هستیم اما نظام اسلامی در بحث ارتقای شاخص‌های اقتصاد کلان کارنامه قابل قبولی دارد.

مسئله جالب‌تر در ماجرای اظهارات وزیر نیرو، اشاره اوست که می‌گوید: در مقابل، احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است.

البته این قضیه جز در حالت نظرسنجی قابل تخمین نیست اما مع الوصف بایستی به وزیر محترم نیرو توصیه کرد همین صحبت‌ها را در جلسه هیئت دولت و در ستاد مشترک دولت و اصلاح طلبان مطرح کنند تا دوستان ایشان علیرغم وجود تمام این شاخص‌ها؛ نگویند که مردم ایران گرسنه هستند و اوضاع اقتصادی ایران غیر قابل قبول است! تا احساس خوشبختی در جامعه ایرانی بیشتر احساس شود.

اظهارات اردکانیان در حالی است که مصطفی تاجزاده پیش از این گفته بود ما همه گرسنه ایم …

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن