اخبار داغسیاسی

چه کسانی خبر دروغ بازداشت امیر سیاری را شایع کردند؟

چه کسانی خبر دروغ بازداشت امیر سیاری را شایع کردند؟ بررسی شایعه بازداشت فرمانده نیروی دریایی ارتش امیر سیاری همچنین اطلاعات تکمیلی در اینجا. شایعه بازداشت فرمانده ارتش امیر سیاری در فضای مجازی دست به دست می شود؛ شایعه عجیبی که معلوم نیست چگونه و با چه هدفی درست شده است و دست کدامیک از معاندان نظام و انقلاب در کار است.

خبر دروغ بازداشت امیر سیاری
خبر دروغ بازداشت امیر سیاری
شایعه بازداشت فرمانده ارتش امیر سیاری در فضای دست به دست می شود و باید مورد بررسی قرار گرفته شود که چه کسانی این شایعه عجیب را پخش کردند و چگونه در پی ضربه زدن به نظام و انقلاب هستند.

این روزها، روزهای اخبار نظامی است؛ از انفجارهای سریالی در مراکز حساس نظامی تا مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای ماهان. روز گذشته نیز خبر بازداشت دریاردار سیاری از فرماندهان ارشد نظامی کشور دست به دست می‌چرخید. برخی اکانت‌های ناشناس در شبکه‌های اجتماعی ادعا کردند دریادار سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش و فرمانده سایق نیروی دریایی ارتش بازداشت شده است.

واکنش رسانه قوه قضائیه به شایعه بازداشت امیر سیاری

این خبر البته تکذیب شد، اما حواشی زیادی داشت. مثلا مهدی کشت‌دار مدیرعامل خبرگزاری قوه قضائیه در توییتر نوشت: «دروغ بازداشت امیرسیاری را از کجا آوردید؟ فرمانده خوشنام ارتش نه احضار شده نه بازداشت. ادعای مطرح شده از اساس کذب است، دروغ نگویید.»

تکذیب خبر مربوط به ارتش توسط سردبیر سایت قوه قضائیه آن هم در فضای توییتر، نشان می‌دهد انتقادات سیاری نسبت به نحوه اطلاع‌رسانی درباره ارتش، خیلی هم بیراه نبوده است. پس از انتشار گسترده این شایعه تنها دو خبر از امیر دریادار سیاری منتشر شد؛ یکی بازدید او از مرکز آموزش دژبان ارتش و دیگری اظهار نظری از سیاری درباره بیماری کرونا.

شاید فرماندهان ارتش آنقدر خبر را بی‌پایه می‌دانستند که نیازی به انتشار تکذبیه ندیده‌اند؛ با این حال با وایرال شدن و توزیع گسترده آن، می‌شد چنین شایعاتی خیلی قاطعانه تکذیب شود.

درباره این شایعه حرف و حدیث در فضای مجازی بالاست. از طرفی به خاطر احضار و تکذیب خبرنگاران ایرنا، بعضی هنوز تکذیب بازداشت سیاری را باور نکرده‌اند! بعضی کاربران می‌نویسند این شایعه را ارزشی‌های تویینتر به راه انداخته‌اند تا سیاری ناچار شود در یک ویدیو از سایر نهاد‌های نظامی تقدیر و تشکر کند. بعضی کاربران، اما معتقدند ضد انقلاب این شایعه را به راه انداخته تا مردم را از فرماندهان خوشنام ارتش ناامید کند.

اتهام زنی به امیر سیاری اقدامی هماهنگ شده از منافقین

برخی فعالان سیاسی اتهام‌زنی‌ها به ارتش و امیر سیاری را اقدامی هماهنگ‌شده از سوی گروهی خوانده‌اند که با پول هجمه‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی تولید و طوفان توییتری در موقعیت‌های مختلف ایجاد می‌کنند. برخی کاربران توییتر مدعی شده‌اند که امیر سیاری بعد از سفر به ونیز برای شرکت در اجلاسی از فرماندهی نیروی دریایی ارتش کنار گذاشته شده است.

افرادی که این شایعه را به راه انداخته‌اند معتقدند سیاری به خاطر نگارش نامه‌ای در مخالفت با قرارداد ایران و چین بازداشت شده است. اینگونه شایعه شده که دریادار سیاری نامه‌ای به مقامات ارشد کشور نوشته و در آن تاکید کرده اگر قرار باشد خاک وطن فروخته شود، ارتش درنگ نمی‌کند و مقابل آن می‌ایستد. طبیعی است چنین نامه‌ای وجود خارجی ندارد چرا که در صورت فرض وجود آن، بعید بود ابتدا خبر آن از اکانت‌های توییتری سلطنت‌طلب سر دربیاورد.

از طرفی افرادی که امیر سیاری را می‌شناسند می‌گویند وفاداری او به جمهوری اسلامی ثابت شده است. نکته جالب آنکه پس از انتشار این شایعه، به سرعت هشتگی هم برای حمایت از سیاری و ایده مخالفت با قرارداد ایران و چین شکل گرفت.

دریادار حبیب الله سیاری کیست؟

دریادار حبیب‌الله سیاری سال ۱۳۳۴ در فسا متولد شد. او دریادار و تکاور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده این نیرو از ۲۶ مرداد ۱۳۸۶ تا ۱۴ آبان ۱۳۹۶ بود.  سیاری هم‌اکنون معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه عالی دفاع ملی (دافوس) است.
سیاری پیش از این از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ معاون امور اجرایی و پشتیبانی رزمی ستاد مشترک ارتش بود و از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ به عنوان جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش فعالیت کرده است.
سیاری در سال ۱۳۵۳ به استخدام ارتش ایران درآمد و پس از طی دوره مقدماتی در رشته تکاوری فعالیت در نیروی دریایی ارتش را آغاز کرد. او دوره‌های کلاه سبزی، دافوس و علوم استراتژیک را در دانشگاه عالی دفاع ملی گذرانده است.
او که جانباز ۷۵ نیز هست، در طول جنگ ایران و عراق از تکاوران نیروی دریایی ارتش بود که در نخستین روز‌های حمله ارتش عراق به خرمشهر و آغاز رسمی جنگ ایران و عراق به عنوان یکی از تکاوران گردان تکاوران دریایی بوشهر، در منطقه عملیاتی آبادان-خرمشهر حضور داشت.
دریادار سیاری در عملیات‌های نبرد خرمشهر، حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر، همچنین عملیات مروارید حضوری فعال داشت و در خلال عملیات ثامن‌الائمه بر اثر اصابت ترکش خمپاره مجروح شد
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن