اخبار داغفرهنگی

کدام هنرمندان در مراسم تشییع و ختم سیروس گرجستانی حضور داشتند؟ + عکس

کدام هنرمندان در مراسم تشییع و ختم سیروس گرجستانی حضور داشتند؟ به همراه عکس چهره ها و هنرپیشه های سرشناسی که در مراسم بودند. مراسم خاکسپاری سیروس گرجستانی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا( س) امروز ۱۴ تیر ماه در حال انجام است و پیکر این هنرمند با نماز میت که توسط حجت الاسلام فیضی در حال قرائت است، برای خاکسپاری آماده می شود.

مراسم تشییع و ختم سیروس گرجستانی
مراسم تشییع و ختم سیروس گرجستانی

گروهی از مردم و هنرمندان با ماسک به علت شیوع کرونا (corona) در قطعه هنرمندان حاضر شدند تا پیکر سیروس گرجستانی هنرمند سینما، تئاتر و تلویزیون را به خاک بسپارند. آرامگاه ای که برای سیروس گرجستانی در نظر گرفته شده است، کنار آرامگاه منوچهر حامدی است.

در این مراسم که اجرای آن را کامران ملکی عضو هیأت مدیره خانه سینما برعهده داشت؛ فاطمه معتمدآریا پیام داد و هنرمندانی مانند فاطمه گودرزی، ابوالفضل پورعرب و… صحبت کردند. دکتر سیروس گرجستانی هم سخنرانی کرد و سید محمد طباطبایی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت هم صحبت داشت.

کامران ملکی:گرجستانی گریه همراه با لبخند را به ما آموخت

کامران ملکی عضو هیأت مدیره خانه سینما در آغاز مراسم به خاک سپردن در سخنانی با ابراز تاسف از فوت سیروس گرجستانی، به انتشار فیلم های از آثار او که پس از درگذشتش در فضای مجازی دست به دست شده بود، اشاره کرد و گفت:بعد از درگذشت ایشان با دیدن بازی های ایشان در فضای مجازی در هنگامی که داشتیم به آثار بزرگ، ارزشمند و طنز او می خندیدم، چشمان مان اشکبار بود و گریه می کردیم. او گریه کردن با لبخند را به ما آموخت. همانطور که در زندگی اش تلاش کرد لبخند بر لب همه مردم بیاید و با تمام وجود کوشش می کرد در وضعیت بسیار تاسف بار و ناهنجار که همه مردم دچار مشکلاتی بودند، لبخند را به سهم و با بضاعت خود بر لبان مردم سرزمینش بنشاند تا قدری از اندوه آنان، کاسته شود.

او اضافه کرد:هنرمند بزرگی را بدرقه می کنیم. قرار نبود چنین مراسمی برگزار شود. مراسم اطلاع رسانی نشده بود. اگر قرار بود برای هنرمند بزرگی مثل او مراسم تشییع برگزار شود، این مراسمیا باید در خانه سینما، خانه هنرمندان یا در تالار وحدت اتفاق می افتاد ولی به خاطر وضعیت بحرانی کشور در بحران کرونا قرار شد مراسمی برگزار نشود.

ملکی با اشاره به حضور تعدادی از مردم در قطعه هنرمندان بهشت زهرا( س) افزود:موسسه هنرمندان پیشکسوت به احترام مردمی که خودشان را به قطعه هنرمندان رساندند، این گردهمایی را با تاخیر برگزار کرد و به احترام عزیزانی که خود را به قطعه هنرمندان رسانده اند، قرار شد چند تن از هنرمندان در بدرقه سیروس گرجستانی صحبت کنند. ملکی از حضار خواست تا فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

این مراسم با تاکید بر اینکه حاضران ماسک باید داشته باشند در حال برگزاری است و اگر کسی ماسک نداشته باشد به او ماسک می دهند و البته برخی ها که تعداد محدودی هستند، رعایت نمی کنند.

فاطمه گودرزی: هنرمندی مردمی بود که از کسی کینه به دل نمی‌گرفت

فاطمه گودرزی که با گرجستانی همکاری‌های داشته است در حالیکه بشدت متاثر بود، از طرف خانواده این هنرمند از حاضرانی که در شرایط کرونایی به این برنامه آمده بودند، قدردانی کرد و افزود: فکر نمی‌کردم روزی بالای سر آقای گرجستانی بایستم و درباره ایشان صحبت کنم. سیاوش عزیز پسر استاد از من خواستند صحبت کنم. دلیلش شاید این باشد که از دوستان خانوادگی ایشان هستیم و دیگر اینکه در آخرین کار ایشان، افتخار همکاری با آقای گرجستانی را داشتم. چه سعادتی که از ایشان کار یاد بگیرم و چه سعادتی داشتم که غیر از یاد گرفتن کار، از نظر اخلاقی هم توانستم از ایشان یاد بگیرم.

او با اشاره علاقه گرجستانی به خانواده‌اش افزود: ایشان عاشق خانوادهاش بود. روزی نبود که پشت صحنه صحبتی کنیم و ایشان صحبت‌مان را بهانه وصل به خانوده‌اش نکند و از عشقش به همسر و فرزندانش نگوید. صحبت کردن درباره پیشکسوتی که این همه کارهای زیبا کرده، خیلی سخت است و می‌دانم شما مردم عزیزمان چقدر قدرشناس هستید.

گودرزی از گرجستانی به عنوان هنرمندی مردمی یاد کرد و ادامه داد: چهل روز با ایشان کار کردم.هر جا و در هر شرایطی که بودیم، ایشان آنقدر مورد استقبال قرار می‌گرفتند و آنقدر دل مردم جای داشتند و مردمی بودند که باید رابطه ایشان را با مردم تماشا می‌کردیم.

این بازیگر اضافه کرد: آرزوی صبر می‌کنم برای همه هنرمندانی که با ایشان کار کردند.

گودرزی با قدردانی از مردمی که به این برنامه آمده بودند، گفت: همه ما این مسیر را طی خواهیم کرد. خوب است که قدرشناس هستیم و به هم احترام می‌گذاریم. از مردم خوب‌مان ممنونم که دوستدار هنرمندان هستند. می‌دانم چه شرایط سخت اقتصادی و وضعیت خیلی بد کرونایی را می‌گذرانند، شرایطی که بر زندگی همه تاثیر گذاشته ولی امیدوارم شرایط بهتر شود و روزهای بهتری را ببینیم.

او در پایان صحبتش آرزو کرد روح سیروس گرجستانی شاد باشد و از او به عنوان هنرمندی یاد کرد که همیشه آراسته بوده و می‌گفته دنیا گذراست و بهتر است از یکدیگر چیزی به دل نگیریم.

پورعرب: سال‌ها تاوان داد تا شما بخندید

ابوالفضل پورعرب دیگر هنرمند حاضر در این برنامه در سخنانی گفت: خیلی سخت است که در کنار دوست و رفیق سالیان دور و نزدیک در حالیکه بر زمین خفته از او تعریف کنیم. آنچه من باید بگویم، آنچه من باید تعریف کنم، شما در این سال‌ها دیده‌اید. در واقع تمام عمر تاوان داد برای دیدن لبخند شما. با شما گریست و با شما خندید.

سیروس گرجستانی زاده سال ۱۳۲۳ در بندرانزلی بود که از اواخر دهه ۴۰ فعالیت خود را در تئاتر شروع کرد. او بیش از نیم قرن به فعالیت هنری پرداخت و در فیلم ها، سریال ها و تئاترهای زیادی کار کرده بود. فیلم سینمایی« ما همه با هم هستیم» آخرین حضور این بازیگر در سینما بود که سال ۹۷ به کارگردانی کمال تبریزی ساخته شد.« قانون مورفی»،« نهنگ عنبر ۲»،« پا تو کفش من نکن»،« شبکه»،« شکار خاموش»،« طوفان شن»،« آدم برفی»،« آپارتمان شماره ۱۳»،« زرد قناری»،« ساحره»،« یکی بود یکی نبود»،« تنوره دیو»،« دوران سربی»،« مسافر ری» و« آدمک ها» تعدادی از حدود ۴۵ فیلمی است که گرجستانی در سینما بازی کرده بود. وی همچنین در سریال های تلویزیونی هم حضور پررنگی داشت که« شاهرگ» جدیدترین کار او و تولید همین سال ۹۹ است.

از سایر اثرهای این هنرمند در تلویزیون به« آنام»،« محکومین»،« جاده چالوس»،« نوار زرد»،« کلاه پهلوی»،« گاو صندوق»،« زن بابا»،« خوش نشین ها»،« دختری به نام آهو»،« صاحبدلان»،« متهم گریخت»،« یادداشت های کودکی»،« پشت کنکوری ها»،« شلیک نهایی»،« همسران»،« کیف انگلیسی» و« هتل» می توان اشاره کرد که البته تعداد این مجموعه ها نیز قابل توجه است.

گرجستانی از دهه ۱۳۵۰ همچنین در تئاتر روی صحنه رفته بود و در نمایش های مختلفی مانند« آنتیگون» به کارگردانی جمشید ملک پور،« دکتر کنوک» به کارگردانی ایرج راد،« معرکه در معرکه» و« عشق آباد» و« دندون طلا» به کارگردانی داود میرباقری،« برگذر لوطی صالح»،« استر»،« محراب»،« دارالحکومه» به کارگردانی هادی اسلامی،« بکت» به کارگردانی مجید جعفری بازی کرده بود.

او ۱۲ تیر و در سن ۷۶ سالگی بر اثر سکته قلبی در بیمارستان شهید لواسانی تهران درگذشت.

مراسم تشییع و ختم سیروس گرجستانی + عکس
مراسم تشییع و ختم سیروس گرجستانی + عکس
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن