گوناگون

کد یکتا چیست؟ + جزئیات حذف نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث

در این مطلب از مجله کولاک، توضیحاتی درباره کد یکتا و همچنین جزئیات حذف نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث خواهیم داشت! با ما همراه باشید. غلامرضا سلیمانی ، رئیس بیمه مرکزی درباره کد یکتا و همچنین جزئیات حذف نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث گفت: ” کد یکتا ، جایگزین نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث شد و نیازی به صدور نسخه کاغذی وجود ندارد.

در راستای دولت الکترونیک همه سازمان ‌ها برای اجرای دولت الکترونیک آماده شدند و صنعت بیمه هم از این اقدام دور نمانده است و از ۴ ماه گذشته بستر‌های ایجاد بیمه نامه‌ های الکترونیک فراهم شد و براساس آن با همه شرکت ‌های بیمه‌ ای جلسه گذاشتیم و در حال حاضر ۱۰۰ درصد شرکت ‌های بیمه ‌ای برای مهیا کردن زیرساخت‌ ها و صدور بیمه نامه شخص ثالث آماده هستند.

در این مرحله قرار است برگه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث حذف شود و از این به بعد هر فردی که برای دریافت بیمه شخص ثالث مراجعه می ‌کند نیاز نیست بیمه نامه‌ های قبلی خود را ارائه دهد، زیرا تمام اطلاعات در سامانه وجود دارد و نرخ بیمه بر اساس قیمت جدید از طریق سامانه ‌های پیامکی اطلاع رسانی می‌ شود.

با صدور کد یکتای ۱۰ رقمی برای هر فرد می ‌تواند صحت بیمه نامه را تایید کرد و هر بیمه گذار با مراجعه به سایت بیمه مرکزی می ‌توانند تمام اطلاعات خود را مشاهده کند و اگر نسخه فیزیکی بیمه نامه را نیاز دارد، می ‌تواند آن را پرینت بگیرد. هیچ جایی نیاز به نسخه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث وجود ندارد و باید صحت بیمه نامه‌ ها تایید شود که هر فرد در هر نقطه ‌ای از دیگر اگر بخواهد خودروی خود را بیمه کند، به وسیله کد یکتا می ‌تواند بیمه نامه موثق دریافت کند. همه نمایندگی ‌ها بیمه موظف هستند بیمه نامه بدون نسخه فیزیکی صادر و کد یکتا و تاریخ اعتبار بیمه را به اطلاع بیمه گذار برسانند.

از نظر پلیس و قوه قضاییه کد یکتا به عنوان بیمه نامه محسوب می ‌شود و لزومی ندارد در زمان پرداخت خسارت نسخه فیزیکی ارائه شود و اطلاعات پیامک شده به گوشی موبایل کفایت می ‌کند. در حال حاضر ۲۲ میلیون خودرو بیمه شخص ثالث دریافت کرده اند.

در قانون اشاره شده است که بایستی بیمه نامه معتبر صادر شود و هیچ جا صحبت از صدور نسخه فیزیکی نشده است. بیمه نامه معتبر بیمه نامه‌ ای است که توسط شرکت ‌ها صادر می ‌شود و بیمه مرکزی برای آن کد یکتا صادر می ‌کند و هم پلیس راهور و هم قوه قضاییه به سیستم بیمه مرکزی متوصل هستند و می ‌توانند اعتبار بیمه نامه را تایید کنند.

دفاتر فروش بیمه نامه ‌ها ، شبکه ‌های فروش هستند و مردم از طریق نمایندگی‌ ها می ‌توانند بیمه نامه صادر کنند و هدف ما به روز کردن نمایندگی‌ ها است. 

غلامرضا سلیمانی ، رئیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد:

سال ۹۸ حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان فروش بیمه نامه داشتیم که بخش عمده آن از طریق نمایندگی ‌ها بیمه انجام شده است.

غلامرضا سلیمانی ، رئیس بیمه مرکزی درباره تمدید زمان صدور بیمه نامه شخص ثالث گفت:

از ۲۱ اسفند سال گذشته تا ۱۵ اردیبهشت امسال براساس بخشنامه صادر شده صدور نسخه فیزیکی بیمه نامه حذف و بیمه نامه ‌های به صورت خودکار تمدید شد که در این برهه زمانی تقریبا برای حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ خودرو بیمه نامه خودرو‌ها منقضی شده بود تمدید شد. بعد از ۱۵ اردیبهشت هر خودرویی که برای بیمه نامه پرداخت وجه نداشت از طریق پیامک اطلاع رسانی کردیم که برای دریافت بیمه نامه و پرداخت وجه مراجعه کنند. براساس نرخ دیه در سال ۹۹ نرخ بیمه نامه شخص ثالث تعیین شد.

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن