اخبار داغ

علت افزایش قیمت ناگهانی پوشک بچه چیست؟

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

علت افزایش قیمت ناگهانی پوشک بچه چیست؟

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

اجتماعی

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

 

قیمت پوشک در روز های اخیر سیر صعودی عجیبی داشته است . از سویی دولت مردم را به فرزند آوری ترغیب می کند و از سویی دیگر افزایش قیمت پوشک که یکی از اصلی ترین نیاز  ها یک نوزاد است برای هر خانواده ایرانی با در آمد متوسط نیز کمر شکن است .

 

 

رئیس اتحادیه خرازی‌ها در رابطه با افزایش قیمت پوشک گفت : ۱۰ کارخانه تولید پوشک به دلیل کمبود مواد اولیه رو به تعطیلی است . در بازار کمبود پوشک و نوار بهداشتی  داریم . در  قیمت رسمی پوشک  اکنون ۵۵ هزار تومان است.

 

 

با اینکه دولت سیاست تشویق به فرزند آوری را دنبال می کند اما نتوانسته قیمت اقلام مورد نیاز والدین برای فرزندانشان را کنترل نماید به طوری که قیمت مایحتاج مورد نیاز آنها از قبیل پوشک و شیر خشک در روزهای اخیر افزایش سرسام آوری داشته است به طوری که قیمت ارزان ترین نوع پوشک از ۱۲ هزار تومان به ۱۷ تا ۲۲ هزار تومان رسیده است. به عنوان مثال قیمت پوشک بچه ۳۴ عددی که در هفته های پیش ۵۰ هزار تومان بود به ۸۳ هزار تومان رسیده است. این افزایش قیمت ها مردم و خریداران این محصولات را در بهت فرو برده است.

 

 

برخی علت را مشکلات تاخیر در ترخیص مواد اولیه تولید و تغییر نرخ ارز اختصاصی برای واردات و برخی نیز احتکار را عامل این گرانی ها می دانند. اما رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس می گوید: در بخش تأمین پوشک بچه به طور قطع مشکلی نداریم؛ مردم پوشک بچه را به مقدار زیاد خریداری و در خانه‌های خود انبار می‌کنند و این باعث ایجاد لرزه در بازار پوشک بچه شده است.

 

 

همایون هاشمی با بیان اینکه در روز‌های اخیر شاهد موجی از فشار‌های رسانه‌ای در خصوص کمبود پوشک بچه، دارو و شیر خشک بوده ایم، افزود: مقداری هیجانات نادرست و مباحث کف جامعه بازار را تحت تأثیر قرار داده است و مردم اقدام به خرید زیاد پوشک بچه می‌کنند، اما درباره پوشک بچه بررسی کردیم و آن طور که از تولید کنندگان و بازرگانان پرسیدیم بر این اعتقادند که در بخش اقلام بهداشتی همچون پوشک بچه که توان تولید آن را داریم، کمبودی نخواهیم داشت، زیرا اکنون اقبال به سمت تولید داخلی در این بخش است.

 

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو، درباره کمبود و همچنین افزایش بی‌رویه قیمت پوشک در کشور توضیح داد: بحث توزیع، قیمت‌گذاری و تامین این اقلام با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و آنها باید پاسخ دهند، کما اینکه برخی کمبودها نیز می‌تواند به دلیل احتکار باشد، ولی براساس اطلاعات ما، تولید پوشک توسط تولیدکنندگان داخلی کفاف نیاز کشور را می‌دهد و کشور نباید دچار کمبود این محصولات شود.

 

 

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران‌ نیز با اشاره به اینکه مواد اولیه واحدهای تولیدی محصولات سلولزی با افزایش قیمت دلار رشد قابل توجهی پیدا کرده است، اظهار داشت: متأسفانه به این صنعت ارز دولتی تخصیص پیدا نکرده و همین موضوع عاملی شده تا واحدهای تولیدی برای خرید مواد اولیه از محل واردات با کمبود نقدینگی روبرو شوند. به نحوی که آنها به زحمت با ارز آزاد مواد مورد نیاز خود را خریداری کنند.

 

 

عباس فصیح خوشگرد با اعلام اینکه قیمت کل محصولات سلولزی رشد پیدا کرده است، افزود: بنگاه‌ها توان مالی محدودی دارند و تأمین مواد اولیه با دلار ۱۰ هزار تومانی برای آنها مشکل است. برهمین اساس مجبور به افزایش قیمت‌ها هستند.

 

 

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران تصریح کرد: با تمهیدات به عمل آمده فعالیت کارخانجات، ساماندهی و بازاریابی شده به نحوی که امروز در بازار شاهد کمبود کالا در بازار نیستید ولی در مورد افزایش قیمت‌ها ما ناچار به فرو

 

ش محصولات با قیمت های جدید هستیم تا گردش کار برای واحدهای تولیدی به صرفه باشد.

 

 

فصیح خوشگرد در خصوص افزایش قیمت پوشاک بچه که این روزها مشکلات متعددی را برای مردم بوجود آورده است، گفت: در این محصول ۸۰ درصد مواد اولیه وارداتی است و تولیدکننده مجبور است آنها را با ارز آزاد خریداری کند.

 

 

وی با اعلام اینکه در شرایط فعلی قیمت محصولات سلولوزی از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: درصددیم با جلسات مختلف و رایزنی‌ها با وزارت صنعت نسبت به دریافت ارز دولتی اقدام کرده و با موافقت مسئولین بتوانیم مانع افزایش قیمت‌ها شویم. برهمین اساس اگر جلسات نتیجه بخش باشد، قیمت کالاها به حالت قبل برگشت پیدا می‌کند.

 

 

هاشمعلی حسنی، عضو هیئت رئیسه انجمن صنایع سلولزی در رابطه با عرضه کم و قیمت بالای صنایع سلولزی بیان داشت: کانتینر کانتینر بارِ مواد اولیه در گمرک مانده است اما برای ترخیص این کالاها هر بار یک چیز می‌گویند، معلوم هم نیست که آیا ارز دولتی به صنعت سلولزی تعلق می‌گیرد یا خیر. در ابتدا قرار بود که ارز بدهند اما الان وزارت صنعت می گوید که ارز به شما تعلق نمی گیرد.

 

 

این پست توسط بخش اجتماعی مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

علت افزایش قیمت ناگهانی پوشک بچه چیست؟

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا