علم و تکنولوژی

جزئیاتی از مراحل ساخت و طراحی اولین هتل فضایی

کارشناسان در تلاشند تا اولین ایستگاه فضایی در مدار کره زمین را راه اندازی کنند تا افزون بر اینکه فضانوردان بتوانند به مطالعه و پژوهش در آن بپردازند برای اقامت گردشگری مسافران هم مورد استفاده قرار گیرد. بنا بر طرح اولیه ، دانشمندان در تلاشند تا این هتل فضایی را تا سال ۲۰۲۵ راه اندازی کنند. این ایستگاه فضایی که حالتی چرخان خواهد داشت به نام هتل Von Braun نام گذاری شده است و به دور مدار کره زمین گردش می‌کند.

هتل فضایی

کارشناسان سازنده طرح این ایستگاه فضایی اعلام کرده اند پس از ساخت، این ایستگاه بزرگترین میزبان انسان‌ ها خارج از کره زمین خواهد بود و می‌تواند تا ۴۵۰ مسافر را پذیرش کند. از جمله دیگر امکانات این هتل منحصربه فرد محل‌ های استراحت و خوابگاه برای گردشگران و سالن‌های بدنسازی را می‌توان نام برد.

دانشمندان علت طراحی حالت چرخشی برای هتل فضایی را ایجاد گرانش مصنوعی برای راحتی گردشگران اعلام کرده اند البته در برخی بخش‌ها مسافران می‌توانند بی وزنی را تجربه کنند.  وجود انواع رستوران، کافی شاپ و جاذبه‌ های سرگرمی در هتل به گفته طراحان سبب رونق صنعت گردشگری فضایی خواهد شد. برخی طراحان اعلام کرده اند درآینده خواننده‌ها و نوازندگان موسیقی کنسرت‌های خود را در فضا و دراین هتل فضایی برای گردشگران برگزار خواهند کرد.

این هتل به مکانی برای ایده گرفتن هنرمندان در هنرهایی، چون موسیقی و نقاشی تبدیل خواهد شد و آن‌ها می‌توانند به خلق آثار هنری منحصربه فرد بپردازند. طبق برنامه ریزی‌های انجام شده؛ ساخت هتل به شکل واقعی در فضا حدود سال ۲۰۲۵ شروع و درسال ۲۰۲۷ به اتمام می‌رسد و افراد می‌توانند با استفاده از کپسول‌های فضایی به آن سفر کنند.

مدت زمان اقامت درهتل بسته به بلیت خریداری شده به وسیله گردشگران از دو روز تا چند هفته می‌تواند باشد. هتل فضایی با پروژه ایستگاه فضایی گیت وی ناسا متفاوت است که در آن قرار است فضانوردان برای اقامت در فضا پس از بازنشستگی ایستگاه فضایی بین المللی به ایستگاه فضایی گیت وی بروند.

یکی از راه‌های مسافرت گردشگران فضایی از زمین به هتل فضایی می‌تواند با اقامتی کوتاه و پشتیبانی از ایستگاه فضایی گیت وی انجام شود. افزون بر نیاز به پیشرفت فناوری‌ها برای ساخت هتل فضایی، مواردی، چون نوسان‌های دما در فضا یکی از چالش‌های پیش روی کارشناسان برای حفظ سلامت و ایمنی گردشگران در زمان اقامت در فضاست.

هتل فضایی باید از استحکام کافی بهره‌مند باشد تا دروضعیت میکروگرانش پایدار بماند. همچنین کارکنانی باید به طور دائم در هتل مشغول به کار باشند تا امکانات لازم را دراختیار گردشگران قراردهند و آنها پذیرش کنند. مطالعه‌های دانشمندان نشان داده است زندگی درفضا برای بازه زمانی طولانی می‌تواند سبب آسیب پذیری انسان و ابتلای او به انواع بیماری‌ها شود. به همین دلیل کارشناسان باید راهکار‌هایی برای جلوگیری از ابتلای کارکنان هتل به انواع بیماری‌ها بیابند.

زندگی در فضا سبب آسیب پذیری انسان و ابتلا به انواع بیماری‌ ها می‌شود!

سفر به فضا چه برای انجام کار‌های علمی و چه برای سفر‌های گردشگری با خطر‌های فراوان برای افراد همراه است و به گفته کارشناسان خطر‌های مختلفی در انتظار انسان است. مسافران فضایی باید انواع آزمایش‌های سلامت جسم و روان را پشت سر بگذارند و انواع تعهد‌های امنیتی و احترام به قوانین را تکمیل و امضا کنند تا مجوز سفربه فضا را به دست آورند.

منبع: space

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن