مطالب جذاب از سراسر وب :

loading…


loading…


کدام گروه ها سال ۹۷ یارانه شان قطع نمی شود؟

در حالی که طرح قطع یارانه بیش از ۳۰ میلیون نفر در سال آینده انتقاداتی را علیه دولت شکل داده است، آخرین اخبار رسیده حکایت از آن دارد که یارانه ۶ گروه خاص در سال ۹۷ همچنان برقرار می ماند.

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

کدام گروه ها سال ۹۷ یارانه شان قطع نمی شود؟

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

اقتصادی

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

نتیجه آخرین نشست ها در سازمان برنامه و بودجه حکایت از آن دارد که در پروسه قطع یارانه های فراگیر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، سال ۹۷ یارانه کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند، برقرار مانده در این پروسه افزایشی را نیز تجربه خواهد کرد. در عین حال مقرر است یارانهبازنشستگانی و مستمری بگیرانی که تا سقف دو میلیون تومان حقوق دریافت می کنند نیز همچنان برقرار باقی بماند.

تصمیمات اتخاذ شده دلالت بر آن دارد که یارانه روستاییان و عشایر و همچنین زنان سرپرست خانوار نیز قطع نشده و همچنان هر ماه از سوی دولت به حسابشان واریز شود. گروه های نیازمند تحت پوشش تامین اجتماعی نیز در زمره یارانه بگیران باقی می مانند. کارگران ساختمانی رانندگان برون شهری، قالیبافان، صیادان و ۲۵۰هزار نفر طلبه و خادمان مساجد و باربران به گفته جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مجلس در سال ۹۷ جزو گروه های نیازمند تحت پوشش تامین اجتماعی بوده و مشمول دریافت یارانه خواهند بود. به این ترتیب می توان جمعیت هدف تعیین شده برای قطع یارانه ها را طبقه متوسط شهری و کسانی دانست که از حقوق و دستمزد ماهانه برخوردار بوده و قادر به اداره زندگی خود هستند.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در تازه ترین اظهارات خود تاکید کرده است که جمعیتی بین ۹ تا ۱۰ میلیون ایرانی در بدترین شرایط زندگی می کنند. به این ترتیب می توان اطمینان داشت که یارانه این افراد در سال آینده قطع نشده و قطع یارانه غیرنیازمندان این امکان را برای دولت ایجاد می کند که به فراخور جمعیت هدف، حتی نسبت به افزایش یارانه این دسته از افراد اقدام کند.

قانون هدفمندی یارانه ها در بیست و هشتم آذرماه سال ۱۳۸۹ به اجرا درآمد. بر اساس این قانون مقرر شد بخشی از درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی در قالب یارانه نقدی به مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت شده و بخش دیگری از این درآمد نیز در قالب یارانه به بخش تولید و سلامت پرداخت شود اما بررسی ها نشان می دهد که تعیین مبلغی نامناسب برای پرداخت به خانوارها به صورت نقدی مانع از اجرایی شدن بخش های دیگر قانون شد.

به این ترتیب می توان قانون هدفمندی یارانه ها را در پرداخت نقدی یارانه به خانوارهای ایرانی خلاصه کرد، در حالی که مقرر بود این قانون رقابتی شدن اقتصاد و بهبود زیرساخت ها در حوزه تولید و سلامت را رقم بزند.

این قانون هر چند برای دوره ای ۵ ساله تصویب شد اما در حال حاضر هفت سال از اجرای آن می گذرد. بررسی ها نشان می دهد در صورت تداوم شرایط کنونی هدررفت وسیعی از سرمایه که تاکنون رقم خورده است تداوم خواهد یافت.

مخالفت اجتماعی با عدم قطع یارانه ها در حالی است که بحران اصلی اقتصاد ایران بیکاری در وهله اول و تورم در مرحله دوم است و تداوم پرداخت یارانه بی تردید، رفع مشکلات در هر دو بخش را ناممکن خواهد کرد.

اقتصاد ایران در شرایطی تحت فشار شدید ناشی از تداوم پرداخت یارانه قرار دارد که بررسی ها نشان می دهد مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، با قیمت های کنونی و رشد تورم در این دوره هفت ساله برای خانوارها نیز چندان کارایی نداشته و این تجربه در هیچ نقطه ای از جهان به صورت فراگیر و بی وقفه نیز آزموده نشده است.  به این ترتیب ایران را می توان اولین کشوری دانست که به صورت فراگیر و بدون پالایش برخورداران و نیازمندان نسبت به پرداخت یارانه نقدی به اتباع خود اقدام کرده است.

نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در خصوص سازوکار قطع یارانه ها در سال آینده گفته است: «یارانه را باید به کسانی که نیازمند هستند، بدهیم و یا استحقاق آن را دارند. دو روش برای این موضوع وجود دارد، اول آنکه حساب ۸۰ میلیون نفر سرکشی کنیم و همین دعواهای کنونی پیش می‌آید که نهایتاً ۳ تا ۴ میلیون حذف شدند. روش دوم اینکه پول را به کسانی که می‌شناسیم و تحت پوشش هستند، بدهیم که برخی سازمان‌های حمایتی و برخی را بیمه‌های تأمین اجتماعی و یا شاید گروهی از مردم باشند که جزو هیچ‌کدام نیستند که پس از اعلام و بررسی آنها یارانه‌شان پرداخت می‌شود. سال ۹۷ به کسانی که می‌شناسیم و نمی‌شناسیم و بعداً اعلام می‌کنند و آنهایی که تحت پوشش‌ نهادها هستند،‌ یارانه پرداخت می‌کنیم.»

در قانون بودجه سال آینده پیش بینی شده است دولت تا مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان را برای هزینه کرد جهت پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها اختصاص دهد. در این قالب ۲۳ هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی خانوارها پیش بینی شده که این مبلغ کفاف یارانه نزدیک به ۴۲ میلیون ایرانی را خواهد داد. این اعتبار در بودجه سال جاری برابر با ۴۸ هزار میلیارد تومان بود.

این پست توسط بخش اقتصادی مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

کدام گروه ها سال ۹۷ یارانه شان قطع نمی شود؟

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. حمهرداد

  سلام دقیق این هم داره ماجرای سبد کالا تکرار میشه، کسانی که حقوق و کار و درآمد دارند مشمول این پول میشوند و کسانی که بیکار و تحت پوشش نه بیمه نه ارگانی هستند باز باید فقط نظاره گر باشند

  پاسخ
 2. ایوب

  سلام به نظر من هم حق به حقدار برسد چون بنده دارای سه فرزند معلول هستم اگه واقعا اون قشری که درآمدشان بالا است یارانه‌هایشان قطع بشه وبه امسال ماها بدهند خوب میشه فقط دقیق ب رسی بکنند که اشتباه صورت نگیره واکنشهایی که احتیاج دارند به یارانه اشان اضافه کنند چون ماهی چهل و پنج هزارتومان برای ما که شغلی نداریم کم است هزینه ها بالاست خوشحال میشدیم اگه اضافه میکردند یارانه‌های نقدی مثل ماها را باتشکر

  پاسخ
 3. علی اکبر

  سلام چرا میخواهید یارانه رو برای بعضی از افراد قطع کنید یارانه فقط برای اینکه هزینه بنزین یا سایر قبوض رو زیاد کردن یارانه رو نباید قطع کنید فقط برای افراد زیر خط فقر یک هزینه اضافه تر بدید.

  پاسخ
 4. یوسف

  با سلام ما که بیکار و بدون بیمه هستیم و دادمان به جایی نمیرسد چکار کنیم ،ای داد از دولت فریب از طرفی از زمان اجرای یارانه قیمت آب و برق حدود ده برابر و قیمت بنزین هم ۹،برابر قیمت گازوییل ۳۳برابر شده قیمت کالاها ۵تا ۱۰ برابر قیمت نان ۱۱برابر شده نمیدانم چرا هیچ کس صدایی بلند نمیکند البته حقوق تامین اجتمایی ۴برابر شده ،خدایا ماچکار کنیم خدا چرا صاحب زمان ظهور نمیکند

  پاسخ
 5. سرباز وطن

  واقعا همین طور هستش.الان من که متاهل هستم و سرباز هم هستم با برجی ۳۰۰ تومن حتما میخوان یارانم رو هم قطع کنن!!!!

  پاسخ
 6. رضا

  دولت در صورتی میتونه یارانه بعضی افراد را قطع کنه که آن اشخاص خودشان به دلخواه اصراف بدهند یارانه از جیب خود مردم با افزایش قیمتها دارد پرداخت میشود کسی که در آمد خوبی دارد نتیجه تلاش خودش و خاندانش است این در آمد به دولت چه ربطی دارد دولت به جای این پیشنهادها جلوی خرج ها و دزدی های مدیران کشور بگیرد.

  پاسخ
 7. محمدطاها جدگال

  سلام من خودم سه تا بچه دارم سال ۹۳ازدواج کردم هنوز هیچ شغل درست حسابی ندارم دولت با اینک یارانه کسی حذف کنه یا اضافه کنه هیچ فایده ای نداره برای همه جوانان ملت گیور بیکاران شغل خوبی بده هرکسی دست خودش به جیبش برسه نه دوزی میشه نه غارت نه سرقت همه جوانان بخاطر بیکاری نداشتن شغل این اغتشاشات انجام میدن به ملت خود برس ایران

  پاسخ
 8. مولابخش اسکانی

  سلام عزیز گرامی من من از شما التماس می کنم که یارانه رو اضاف کن نه قطع چون ملت سرگرم شود باید یارانه هر نفر یک ملیون شود این ۴۵۵۰۰ تومان شود

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی