گفتگوموسیقیموسیقی ایرانویژه

آبتین حسینی: اگر عشق نباشد هنر نیست

گفتگوی کولاک با کارگردان موزیک ویدئو

آبتین حسینی، متولد شهریور هزار و سیصد و شصت و هشت، لیسانس کشاورزی، کارگردان موزیک ویدئو که در کارنامه هنری او می توان به ساخت ویدئو برای هنرمندانی چون آرمین زارعی، رضا صادقی، سهراب پاکزاد، آصف آریا، حمید هیراد، شهاب مظفری، میثم ابراهیمی، سامان جلیلی بسیاری از خواننده های نامی دیگر اشاره کرد، با «آبتین حسینی» که دستی هم در نوشتن ترانه دارد گفتگویی کوتاه داشته ایم که با هم می خوانیم.

چرا از اینهمه هنر سراغ کارگردانی و ساخت موزیک ویدئو رفته‌اید؟

خب من از خانواده سینمایی اما عاشق موسیقی بودم و‌ هستم، ابتدا گریمور بودم اما به خاطر علاقه شدید به موسیقی گریم را ‌کنار گذاشتم،‌ تصمیم گرفتم که کارگردان بشوم و شدم، در اوایل کار فقط پدر و خواهرم مشوق من بودند.

برای بیشتر دیده شدن یک موزیک ویدئو چه المان‌هایی را در سبک کاری‌تان در نظر می ‌گیرید؟

قطعا از رنگها و لباسهای خاص و‌ نیز صحنه‌ آرایی جدید استفاده می کنم و سعی می کنم با بقیه مارکت متفاوت باشم.

آبتین حسینی
آبتین حسینی

چه مقدار از این هنر دانش و آگاهی و چقدر از آن به سلیقه یک کارگردان برمی گردد؟

بخش اعظم کارگردانی سلیقه است و بخش اندکی دانش و آگاهی است، یعنی در این کار سلیقه بیش از دانش دیده می شود، قطعا مشاهده کرده اید که بزرگانی در سینمای ایران هستند که تحصیلات آکادمیک ندارند اما از نابغه های کارگردانی می باشند.

با چهره های آشنایی کار کرده اید، این موضوع کار شما را سخت تر نمی کند؟

اتفاقا من راحت هستم که با چهره های آشنا کار کنم چون خواننده های حرفه ای درک و آگاهی بیشتری دارند و کار من راحت تر می شود، اما‌ خواننده های تازه نفس به دلیل عدم آگاهی اعتماد به نفس پایینی دارند و‌ترس آنها از دوربین و پشت صحنه باعث می شود کار ما سخت تر بشود.

فعالیت در این زمینه برای شما بیشتر جنبه مادی دارد یا به علاقه برمی گردد؟

هر دو، هم جنبه مادی و هم علاقه اما قطعا علاقه و عشق پررنگ‌ تر است، اگر عشق نباشد هنر نیست.

سختی‌ها و شیرینی‌های این حرفه چیست؟

شیرینی های این حرفه بسیار زیاد است اما باید قدرت چشیدن تلخی ها و‌ ناهمواری های این ‌حرفه را‌هم داشت، حقیقتا کارهای سینمایی بسیار سخت است و هم فیزیک انسان و هم فکر شما درگیر است.

ساخت ویدئو با همفکری خواننده ها انجام می شود یا صفر تا صد کار ایده و خروجی خود شما است؟

من از آن ‌دسته کارگر‌ان هایی هستم که ‌نظرات‌ را کامل گوش می  کنم اما‌ در‌ نهایت سلیقه خودم ‌را‌ پیاده می کنم، چون به کرات به من ثابت شده دوستان خواننده تخصصی در امر کارگردانی ندارند و ‌از ‌دید خودشان و شاید خیلی سطحی به موضوع نگاه می کنند، اما‌ ما و تیم تولیدمان موشکافانه بر پایه تحقیق و ‌تجربه های کاری خودمان ویدئو‌ را ارزیابی می کنیم.

آبتین حسینی
آبتین حسینی

باندبازی و مافیا در این حرفه هم وجود دارد؟

قطعا وجود دارد، حرفه ای که در آن همه برای شهرت و دیده شدن در جنگ هستند قطعا مافیا دارد، اما این را هم اشاره کنم مافیا به مجموع افراد حرفه ای و کار بلدی گفته می شود که فرمول ستاره ساختن و ستاره شدن را بلد هستند.

پدر شما میرصلاح حسینی بازیگر سینما و تلویزیون بوده است، این علاقه مندی و روحیه هنری در وجود شما چقدر به ایشان برمی گردد؟

تمام روحیه هنری من به خاطر وجود پدر مرحوم و هنرمندم است، از موسیقی دل خوشی ندارم اما به عشق پدر این مسیر را ادامه می دهم چون قبل از فوتشان از من و خواهرم خواستند تا انتهای این مسیر را برویم، ایشان فرد با معلومات سینما و بسیار عاشق کارشان بوده است ضمن اینکه از بچگی من با‌ پدر سر ضبط تمام کارهایش می رفتم و عاشق این ‌محیط شدم، واقعا جز این‌ شغل هیچ کاری نمی توانم بکنم .

از برنامه‌های پیش رو صحبت می کنید.

انشاالله به ‌زودی به تهیه کنندگی خواهر عزیزم «پانته آ حسینی» کلید یک آلبوم موسیقی را با صدای یک استعداد تکرار نشدنی به نام «رادین راد» خواهیم ‌زد.

گفتگو: عباسعلی اسکتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا